Quantcast
Channel: TudatosMetropolita
Viewing all 85 articles
Browse latest View live

Innovatív cuccok utazós bőröndbe

$
0
0
Facebookon láttam egy posztot, ahol nyaraláshoz állítottak össze egy kozmetikum listát Lush termékekből. Ez a lista nem volt teljesen vegán kompatibilis és arra gondoltam a márka termékei vannak annyira innovatívak, hogy olyan nyaralós neszesszert állítsak össze belőlük, amit akár repülőre is felvihettek.


Igyekeztem ezért a szilárd termékeket előnyben részesíteni, persze csak a vegán kínálatból. Ha készen álltok egy vízparti nyaralásra, ahol nem a mini flakonokba töltögetett átlag tusfürdőiteket, hanem valami sokkal szórakoztatóbbat viszünk magunkkal, akkor tartsatok velem. Persze nem kell hozzá feltétlenül nyaralni menni, hogy nyár hangulatot varázsoljunk a fürdőszobában.

Kezdjük a dezodorral

Deó nélkül senki nem indul el, de a sprays változat elég nagy helyet foglal és repülőre egy átlag méretűt nem lehet felvinni, ellenben ezzel csinos dezodor tömbbel. Ez egy környezet kímélő, csomagolásmentes termék, amit egy viaszlap tart össze alul és egyszerűen csak a hónaljadhoz kell dörzsölnöd. Nem mellesleg isteni illatot áraszt, tehát olyan, mintha gardrób illatosítót is vittél volna magaddal.

Ha valamiről bővebben olvasnátok, vagy megnéznétek az összetevőket, a képek linkek. :)

Fényvédelem

Naptej, a legfontosabb és legtöbb fejtörést okozó dolog, az utazós neszesszert illetően, pedig hétköznap fényvédőzni legalább olyan fontos lenne. Erre több megoldást hoztam, ha már nyaralunk. 

Fényvédő púder SPF15

Engem nagyon megfogott ez a termék, mert egyrészt nem szeretem, ha kifényesedik a bőröm a naptejtől, másrészt a zsíros tapadós érzet sem kellemes a nagy melegben. Plusz jól jön a púder nedvesség felszívó képesség is. Arcpúdernek is jó, én nyaraláskor sem bírom ha lefolyik és csillog az arcom, tökéletes naptej fixáló, vagy ha épp nem déli 40°C-ban sütkérezünk, akkor könnyed viselet, ami megvédi a bőrt.


Csillámos kakaóvaj tömb

Sokan csak kakaóvajjal kenik be magukat a szép szín elérése érdekében. Ez csekély mértékben véd a naptól, de mindenképp csodásan ápolja a bőrt, így ez a sheavajjal kombinált testápoló tömb, jó kiegészítője lehet a fényvédőnknek. Ráadásul szép színt és ragyogást is kölcsönöz, ahogy visszaveri a fényt; ki ne szeretne jól mutatni a strandon, bikiniben, vagy kiemelni a délután szerett barnaságot az esti vacsoránál? Van egy sötétebb változata is, aki barnább már, annak még jobban kiemeli a napbarnított színét.

Barnító naptej

Ha ragaszkodunk a hagyományos krém állaghoz, akkor ez a szezámolajjal ápoló naptej jó választás lehet, akár a fent említett púder alá. Ez akár testápolónak is használható, hisz aloe verával nyugtatja a bőrt, így 2:1 van, nem kell még egy flakon. Ha repülünk, ezt sajnos ki kell adagolni 100ml-es flakonba, de cserébe diólevél főzettel segít szép színt szerezni (ezt már régen is használták, sőt ma is sok barnító krém összetevője). Korábban már mutattam, hogy készíthettek házilag barnítót, ha van diófátok>

Zuhanyzás közbeni napvédő SPF30

A zuhanyzás közbeni testápoló már nem újdonság, ezt hasonlóan a nedves bőrbe kell masszírozni, akár egy zuhany vagy egy fürdőzés után. Így könnyen eloszlatható és táplálja is a bőrt, a mellett, hogy véd a naptól. Ez is egy környezetkímélő csomagolásmentes termék, am szilárd, így mehet a repülős neszesszerbe.
Szilárd sampon

Ez is egy szuper innovatív csomagolásmentes cucc, ami tuti nem folyik bele a táskádba. 80 hajmosásra elegendő, ami hihetetlen a mini méretét elnézve. Azért választottam ezt mert szerintem nagyon passzol egy ilyen vidám, nap sárga korong a nyaraláshoz, másrészt ez hosszú hajra is ideális és az enyém igencsak kimeríti ezt a fogalmat.
Avokádós kondicionáló sampontömb

Ha ápolásra is szükséged van. Nem használok balzsamot, mert nagyon gyorsan zsírosítja a hajam, ezért szappannal mosom és almaecettel öblítem, ami nyaralásnál elég macerás lenne. A nap, meg a víz azért képes eléggé igénybe venni a dolgokat, így nem fog ártani az ápolás. Ez a szilárd 2:1 samponbalzsam hely és időtakarékos, avokádóval ápol és cider-ecettel kondicionál, nem is kívánhatnék ennél praktikusabbat.
Hajformázó krém

Nem az a célom, hogy külön bőröndöt kelljen vinni a kozmetikumoknak, de ez még mindig kevesebb helyet foglal, mint egy hajlakk, plusz ápol is és belefér a repülős keretbe.


Túlélem a nyaralást hajformázó nélkül is, de nagyon szeretem hullámosan hordani a hajam, főleg mióta színes, így valahogy benyomorítanám ezt a tégelyt, mert formázó nélkül nálam fél percig sem tart a hullám. 

Élőben kicsit pasztellesebb színe van, imádom. <3

+extra tipp göndör vagy nagyon száraz, szénakazal hajra

Tegyetek egy kis tégelynyi R&B hajhidratáló krémet a strandtáskátokba. Ezt lehet vizes vagy száraz hajra is kenni akár a parton, mikor a hajvégeid száz felé állnak. Ezt nem kell kimosni sem, isteni illata van és megzabolázza a szalmakalap alól kilógó kiszáradt hajvégeket. Én most a hajam festett részen tesztelgetem és eddig nagyon tetszik.


Fogtabletta Tesztelve

Az összeválogatott termékek közül, természetesen nem teszteltem mindent, hisz még nem voltam nyaralni, de a fogtablettákból már többet próbáltam, mert az üzletbe lehet mintát kérni belőlük. Nyaralni egyértelműen a Limeos változatot vinném magammal! <3


A fogtabletta ismét egy olyan innováció, amire szüksége van a világnak, mert a fogkrémes tubusokkal nem lehet mit kezdeni, újrahasznosíthatatlanok, nem úgy mint ez a kimosható, műanyag flakon, amibe a tabletták vannak. És köszönöm, hogy végre kiléphetünk a mindenáron mentolos, számat szétmaró fogkrémek világából és az unalmas gyógynövény ízű alternatíva helyett, a sokkal mókásabb csillámos cukorkákat kínálják. 


A lila édes, maracujaízű, csillámos, enyhén bizsergetős érzést hagy maga után. Én esti fogmosáshoz ajánlanám, kellemes, nem túl erőteljes ízt hagy a szájban. Reggelre szerintem nem elég frissítő, plusz, ha esetleg vérezne mosáskor a fogínyed, azt nem fogod látni, mert ez rózsaszínes habot képez. 

Az epres-csillámos fogpor azoknak jó választás, akik idegenkednek a tabletta összerágásától, ez is imádni való és tökéletes tisztaságot hagy maga után. Egyébként mindegyik használata után, nagyon sima, tiszta felület lehet érezni, mintha kissé megpolíroztuk volna a fogaink. 


Az abszolút kedvencem a fekete BOOM! szenes változat lett, egyetlen használat után többen kérdőre vontak, hogy mivel fehérítettem a fogam? Ezt szerintem be fogom szerezni, hogy heti 1-2 alkalommal használhassam; minden nap feleslegesnek tartom ennyire intenzíven polírozni/ fehéríteni a fogam, de kétségtelenül jól estek a bókok, imádtam. 


Nyaralni mégis a frissítő ízű Limelight változatot vinném, mert ez is szépen fehérít, csak enyhébben és a nyaralás a mókázásról szól, amihez az a citrusos, zöld tabi tökéletesen passzol.
Nap csókolta smink: Epres-mentás színezett ajakápoló/ Bronzosító/ Színes szemhéjárnyaló

Szerintem nem sokat kell magyaráznom, hogy miért nyaralós darabok ezek. A bronzosító csodásan kiemeli a napbarnított arccsontokat, a rúzsokat én rendszerint az orcáim kiemelésére is használom pirosítónak. Mindig csak fekete tust használok, de nyáron/nyaraláson kinek van kedve precizkedni? Ezt az aranyba hajló, zöldes, kézzel felvihető szemfestéket, szerintem érdemes kipróbálni.


Ha ez a bronzosító túl sötétnek tűnik, akkor érdemes kipróbálni egy közepesen sötét Krémárnyalót/alapozót a kontúrozáshoz. Pl ezt a Dark Yellow-t>
Mikor merjünk színekhez nyúlni, ha nem nyáron? :)


Vegán ajakápolók

A nap szárítja a bőrt, a kicserepesedett ajkaknál szerintem nincs is rosszabb, úgyhogy hoztam két színtelen változatot is, ha valaki azt kedveli. A Brazildió-olajos ajakápoló tökéletes nappalra, mert a dióolaj védi az ajkakat a leégéstől. A Limeos, mandulaolajos változat, pedig tökéletes frissítő, a nyár estékhez.


SOS gyulladás csökkentő

Nyaralni nem vihetem arcpakolások és radírok tömkelegét, pedig az utazás miatti stressz és a nap, tuti előhoz egy két pattanást. Ez a fertőtlenítő, antibakteriális gél pont erre van és már akkor elkezdheted a kezelést, mikor még csak érzed, hogy szükséges. Csak egy pöttyöt kell tenni belőle, a gél láthatatlan így akár egész nap segítségedre lehet. Mivel hűsítő, gyulladáscsökkentő, és az aloe vera miatt nyugtató hatású is, én akár csípések kezelésére is bevetném, így megint egy többfunkciós terméket tudhatunk a bőröndben.
Fügés- Aloe verás Szappan

Nem használok tusfürdőt, plusz a szappan nem folyik ki és ez is vihető repülőre. Kicsit böngésznek kellett a Lush szappanok között, hogy sls- menteset találjak, de szerintem ez igazán jó választás nyaraláshoz. Direkt nem glicerin szappant kerestem, mert azok nagyon szépek, de kissé szárítanak, így szerintem jobb választás ez a repceolajos, kókuszvajas változat. Tele van gyümölccsel és kissé radírozó hatása van a füge magoktól, mégis annyira gyengéd, hogy arcra is használható. Hurrá, úgyse férne be erre külön még egy termék, plusz az aloe vera nyugtatja a bőrt, az egész napos strandolás után; erre biztosan szükség lesz.


Remélem tetszett ez a kis összeállítás és találtatok pár tippet, amivel kényelmesebbé és vidámabbá varázsolhatjátok a nyaralás pillanatait, vagy akár a hétköznapokat. Minden terméket jó szívvel ajánlok, mert egytől-egyig kegyetlenségmente, állatkísérletmentes, vegán kozmetikumokról van szó, így senkinek nem kell szenvednie miattunk, mégsem kell lemondanunk semmiről.


Még több tudatos tippért iratkozzatok fel rendszeres olvasónak a blogra, még több inspirációért csatlakozzatok Facebookon>












Miért költöztek el a blogposztok?

$
0
0
Sziasztok! Tudom, mondhatjátok, hogy régen hoztam már új tudatos bejegyzést a blogra, pedig minden nap több posztot írok és azok ki is kerülnek Facebookra! :)


Miért nem a blogra írok mostanság?

Mert a statisztika azt mutatja, hogy nem szerettek átkattintani. Nem szerettek hosszú, mindenre kitérő cikkeket olvasni, ezért napi több, informatív, rövidebb bejegyzés kerül ki a blog facebook oldalára.


Ott közvetlenebb kapcsolatban vagyunk, kommenteltek, üzentek, így látom a visszajelzéseket. Bár ide a blogra is több mint 300 hozzászólást írtatok már, Facebookon, mégis aktívabbak vagytok Ti is.


Lesznek blogposztok a jövőben?

Természetesen lesznek, mert imádok hosszasan és alaposan kivesézni egy témát, vagy vegán terméktesztet. A vegán repceptek továbbra is inkább Facebookon lesznek kiírva és a Pinterest táblánkon gyűjtöm őket össze a jövőben is.



Ha hiányoltad a bejegyzéseket, pörgesd végig a Facebook üzenőfalat, hidd el nem volt hiány belőlük.


+Tipp

Kattints Facebookon a blog fejlécén található tetszik kombra és állítsd be a "Megjelenítés elsőként"opciót, így az oldal kiteszi majd a hírfolyamodba az új posztokat.


Remélem értitek, hogy mit szeretnék mondani, nem foglalkozom kevesebbet az oldallal, sőt, lesznek itt a blogon is bejegyzések, csak tökre megértem, hogy főleg mobilról, mobilnetről, nem szeretünk oldalakat betöltögetni.


Remélem találkozunk facebookon is, és együtt leszünk napról-napra egyre tudatosabbak. <3



Green kivül- belül

$
0
0
Milyen, amikor az ember lánya már kívülről is zöldül? Milliónyi kérdést kaptam már Tőletek, mióta pasztell zöldre festettem a hajam és mivel hamarosan itt van Magyarország legnagyobb fesztiválja, gondoltam szenteljünk ennek egy külön posztot, hátha Ti is színesre váltanátok, és akkor már tegyétek állatkísérlet-mentesen, vegánul. Egyet szögezzünk le, ezt nem mossa ki a nyári zápor, ez tartós hajfesték, jobban mondva színező, de erről mindjárt bővebben.


Változást akartam, ilyenkor vagy vágat, vagy festet az ember lányaés mivel én még soha életemben nem festettem be a hajam, a vágás mellett döntöttem. Aztán mivel úgyis nyár van és ha levágatom, előtte miért ne festeném be, hát a színes mellett döntöttem. Sosem akartam, szőke, vörös vagy fekete lenni, talán, majd ha öreg leszek és őszülök. Egy percig sem bántam meg, sőt annyira imádom, hogy a vágatás helyett, lehet több színt is kipróbálok majd. Főleg, hogy egész augusztusba ingyen szállítási akcióik vannak.

Mióta színes, többet hordom begöndörítve. :)

Kétségtelen, festés óta több ember gondolja, hogy el kell mondania a véleményét a hajam színéről, legyen az neki tetsző, vagy épp ellenkezőleg, de nem ezért nem festeném be az egészet, hanem mert így sokkal kényelmesebb. Nem nő le, jól mutatnak a színes tincsek ez eredeti hajam között ha befonom, feldobja az egész outfitet, ha begöndörítem és egy hajfánkba kontyolva az egész eltüntethető, ha épp, nem akarnék türkiz hajjal mászkálni, de őszintén szólva erre még nem volt példa.


Mivel festettem be a hajam?

A Manic Panic vegán, fizikai hajfestékével, ami egy amerikai márka, de már magyar webshopból is rendelhető. Ez egy színező, mivel színes hajfesték nem létezik. Ez annyit jelent, hogy a színes festékek, nem képesek kivilágosítani a hajat, amiből következik, hogy igen, le kell szivatni festés előtt, de nem lehet kimosni a hajból, tehát ne egy bemosót vagy sprayt képzeljetek el, ez tartós festék. 


Mindenképp szőkíteni kell előtte?

Igen! Maximum akkor tudom elképzelni, hogy nincs rá szükség, ha alapból nagyon világos, szőke vagy esetleg alul világos, ombre technikával van festve a hajatok. Ezeket a színeket mindenképp világos alapra érdemes kenni, nekem az eredeti barna (közép szőke) hajamon egyáltalán nem látszott, hiába kentem a szőkített rész fölé is belőle.
Itt láthatjátok, elsőre nagyon a végét szőkítettem csak le, hogy majd fentebb a barnán is látszik, de ott nem fogta be. :)

Hogyan kezdj neki a festésnek?

A Kallosnak és az Alfaparfnak van állatkísérlet-mentes szőkítő pora. Elvileg az utóbbi jobb, de azt nem sikerült beszereznem. Lehetőleg minél gyengébb oxit keverjetek a szőkítőhöz, mert az csak a hatóidőt hosszabbítja meg, ugyan úgy kiszőkül, de így kevésbé roncsolódik a hajatok.Én először 12%-osat vettem, majd legközelebb már csak 6%-osat, Nektek is inkább ezt ajánlom. Ha kimostátok a szőkítőt, már jöhet is a Manic Panic, ugyanis ez a legegyszerűbb festék a világon. Úgy ahogy van dobozból már kenhetitek is a törülközőszáraz hajatokra. Ez egy hőre aktiválódó festék, így érdemes fóliázni, legalább nem kentek össze mindent.


Pasztelizálás

márkának elég erős színei vannak, de én mindenképp pasztell árnyalatot akartam a rikító színek helyett.Erre két lehetőségetek van. Az egyik, hogy csökkentitek a hatóidőt, ami nekem nem vált be. A csomagoláson 30 percet írnak, de így alig fogta be a hajam elsőre. A másik, hogy hajbalzsamot kevertek a festékhez, ezzel világosítva az árnyalaton, ez után jó 1 órát rajtahagytam és nagyon szép lett.Én a Lush egyik vegán hajbalzsamátpróbáltam, majd az Inecto szintén vegán balzsamát, mindkettővel működött. 

Másodszorra Kei festette be a hajam <3 , aki egyébként bloggerés a Lushban dolgozik, biztosan ellát titeket is pár hasznos tanáccsal hajbalzsam  választáshoz, vagy akár hajszínezéshez.

Egyébként van a Manic Panicnek saját szőkítője és pasztellizálója, amik biztosan ugyan így beválnak, de elég borsos áruk van, ezért még nem próbáltam. Ne vigyétek túlzásba a balzsam mennyiségét, mert a szín már első mosáskor fakulni fog úgyis. Nekem eszméletlenül tetszik ennek a türkiz, Siren Song  árnyalatnak a pasztellizált színe, igyekszem majd minél több képet csatolni, mert minden fényben, minden szögből, kicsit más színű a hajam, ezért is imádom.


Tartósság/ hajmosás

Elvileg színező kategóriában ez a legtartósabb márka, nekem mégis sikerült 1 hajmosással szinte teljesen kiszedni a hajamból. Tudjátok, hogy saját készítésű samponszappannal mosom a hajam, erről sajnos le kellett mondanom, amit kicsit bánok, de a szappan lúgos, ezért kiszedte a színt a hajamból. Azon kívül, hogy samponra kellett váltanom miatta és lehetne olcsóbb is, semmi rosszat nem tudok mondani a festékről. 
Itt egyenes a dobozból kentem, balzsam nélkül, rövidebb hatóidővel, de inkább balzsammal pasztelizáljátok.
Nem csíp, nem büdös, könnyen kezelhető, visszazárható, többször használható, magyar webshopból tudjátok megrendelni, nincs feleslegesen sok csomagolásban, kegyetlenség-mentes, hisz vegán. Rengeteg szín van belőle, biztosan találtok magatoknak extrém árnyalatot a kínálatból, majd beszámolok róla, ha kipróbáltam valami újat. Ez a zöldes árnyalat kissé átengedi a szőkített, sárgás színt több hajmosás után, ahogy kopik, ilyekor kicsit kenjétek át, hogy újra szép legyen. 
Élőbe zöldebbnek, fotókon inkább kékesnek tűnik a szín, de a fénytől is függ. <3

Hajmosás

A korábbi, bevált hajápolási rutinomnak sajnos ezzel befellegzett. Olajos pakolás, samponszappan, almaecetes öblítés, mindössze ennyi kell a hajamnak és nő mintha muszáj volna, persze mindeközben vegán vagyok, nem tudom ez számít e. 


Mivel az Inecto pont most lepett meg egy festett hajúak számára is alkalmas, argán olajos hajápoló csomaggal, nagy örömmel vetettem bele magam a tesztelésbe, mert magamtól biztosan nem táncoltam volna vissza a folyékony samponok világába.



Inecto ARGÁN termékcsalád

A kedvencem a regeneráló hajpakolás lett, nagyon régen nem használtam már ilyesmit, mivel teljesen minimalizálva van a kozmetikai táskám. Az egyszerű, natúr, vegán termékeket részesítem előnyben és kidobáltam mindent, amiben SLS volt. Az Inecto összes terméke vegán, 90%-ban természetes összetételű, de sls tartalmú minden. A hajolajat nem próbáltam ki, mert tömény szilikon, amit én nem kennék a hajamra, ha gondoljátok kisorsolom majd köztetek.



Mikor van létjogosultsága egy szilikonos hajvég”ápolóak”?

A szilikon nem ápol, csak bevonja a hajat egy csúszós réteggel, ettől könnyebben kifésülhető és a szanaszét töredezett haj is rendezettebbnek látszik.Úgy kell elképzelni, mint egy alapozót, sosem fog javítani az állapoton, csak elfedi azt. Tehát ha tisztában vagytok vele, hogy nagyon roncsolódott a hajatok és már le kéne vágatni és tudjátok, hogy megmenteni már nem lehet, ennek ellenére sem szeretnétek ollóval nekiesni, akkor esetleg szóba jöhet a szilikon, ami szebbnek mutatja majd az állapotot.Semmiképp ne ettől várjátok az ápoló hatást, én igyekszem kerülni mindenhol. A nagyon szépen fedő alapozók és primerek összetevői között is megtalálható, ott is egy egyenletes réteget képez, ami nem hagyja lélegezni a bőrt, de simább felületet biztosít (kifutóra ok, mindennapokra semmiképp).



Inecto sampon és balzsam

Kellemes semleges illat, tudja azt amit minden sampon, selymes és puha hajat hagy maga után, ezért is ajánlom, hogy ezt használjátok, ha már sampon pártiak vagytok, mert semmivel nem rosszabb, mint bármelyik másik drogériás, de ez legalább állatkísérlet-mentes, vegán és vásárlásotokkal egész nyáron támogathatjátok a Noé állatotthon kis lakóit, ami szuper kezdeményezés. Plusz pont, hogy minden drogériában és nagyobb boltban könnyedén beszerezhetitek és hivatalos vegán logót is találtok a csomagoláson. 


Örülök, hogy végre a hazai forgalmazók is észrevették, hogy létezik társadalmi felelősségvállalás, de ehhez az kell, hogy nekünk fogyasztóknak is fontos legyen, hogy mit képvisel egy cég, akitől vásárolunk. Ha L’orelt vásárolsz, te fizeted a kegyetlen állatkísérleteket, hiába fordítod el a fejed, ez a tényen nem változtat. Miért ne választanád azt, amiért nem szenvedett senki? 


Nagyon tetszik még benne, hogy óriási kiszerelés, ami így környezetkímélőbb és nagyon pénztárca barát is. Nem szedi ki a hajszínem és bár hosszú távon sls-mentesre fogom cserélni, egyenlőre biztosan kitart még jó ideig az óriás kiszerelés, főleg, hogy igyekszem maximum heti 1 alkalomra szorítkozni hajmosás terén, hisz szappannal ez már tökéletesen bevált. A szappannál, a sampon mindig egy puhább, számomra szinte nyákos érzést biztosít, amit a többség el is vár tőle, így jó szívvel ajánlom mindenkinek, aki hagyományos, sls tartalmú, vegán termékeket keres, olcsón.


Ha kíváncsiak vagytok milyen új színt választottam a hajamnak, iratkozzatok fel rendszeres olvasónak, vagy nézzetek be facebookra, mert mindent ott osztok meg először. 
Persze a Ti véleményetek is várom kommentben, ha van javaslat, hogy melyik színt próbáljam még ki>

Vegán levél a Mikulásnak

$
0
0
Mondhatnám, hogy kívánságlista, akár karácsonyi wishlist, de valójában nem kértem semmit, viszont nagyon szeretnék segíteni azoknak, akik szeretnék megajándékozni vegán ismerőseiket vagy csak úgy ötletelni, mégis mire vágyhatunk idén.

Akár mikulás csoki is kerülhet a csizmába, a Müllerben kapni Veganz márkájút, de az AfterEight mikulása is vegán (a dobozos csokija nem, abban tej van.)

A veganizmus nem arról szól, mit eszünk vagy mit nem, ez egy állatjogi mozgalom, de ha ehető ajándékot szeretnél adni, tudnod kell, hogy nem lehet benne semmi, ami állati eredetű. Tehát tejes édességek, tojásos sütik, mézes kekszek, zselatinos dolgok kilőve. Gondolom húst és halat nem szoktatok adni, így azt nem sorolom. Attól, hogy valami bio, még nem vegán, sőt az egészség részlegnek sincs köze a veganizmushoz és a laktózmentes csokiban is van állati tej, szóval legegyszerűbb, ha megnézed a termék összetevő listáját, vagy vegán logós finomságot keresel. EZZEL A LISTÁVAL NEM KÜLDELEK A BIO BOLTBA, DIREKT ÁTLAGOS BOLTOK POLCAIRÓL VÁLOGATTAM, HOGY MINDENKI KÖNNYEN BESZEREZHESSEN VALAMI APRÓSÁGOT.


Hozzon a mikulás csokoládét?

Persze, csak vegán legyen. :) Szerencsére sok véletlenül vegán édesség van. Pl a Győri édes csokisperece, vagy a Manner mogyorós és citromos változata, Ritter csokiból a marcipános és a halbbiter is vegán, Oreo kekszből is találtok vegánt (de ennek is ellenőrizzétek az összetevőit, mert gyártási országtól függ, hogy van e benne tejszármazék), a Lidlben és az Aldiban is kapni Spekulatius karácsonyi kekszet, Wawel csokit 300Ft körül kapni a Pennyben, a mogyoróvajas állítólag különösen finom, boci csokiból is találni gyümidarabos étcsokikat és az én személyes kedvencem a bon-bon meggy. Én nagyon boldog lennék, ha a mikulás egy teli puttony konyakmeggyel érkezne.  



Nutella, vagyis vegán mogyorókrém változata! 

Nem ismerek senkit, aki ne örülne neki. A dm és a Müller is árul vegán nutellát, van rajtuk logó, így el sem lehet téveszteni, de aki drogériába sem jut el, az vegyen nyugodtan mogyoróvajat (ez földimogyoróból van), de Tescoban és Lidlben is könnyen megtaláljátok.


Figyelem! A gumicukor nem vegán, ugyanis állati zselatinból van.

Ha gumicukrot szeretnél adni, keresd a vegán logót. Aldiban, dm-ben és Müllerben is találtok többfélét. Gumicukor imádóknak kötelező videó, érdemes megnézni>  https://www.facebook.com/groups/veganinhungary/search/?query=gumicukor


Karácsonyi keksz, a nem mézes kalács

Mielőtt valaki hiányolná a saját készítésű ajándék ötletet, bár ez a bejegyzés nem erre hivatott, az Ikeában találtok vegán mézeskalács tésztát. Kisütitek és mehet szép üvegbe, tökéletes ajándék.


Kézzel készült, pálmazsírmente, vegán szappan

A Love2Smilenak olyan szép natúr csomagolása és különleges formája van, hogy szuper ajándék lehet. Minden termékük vegán, klassz ajándékcsomagokat lehetne összeállítani belőlük, én a csokis- narancsos változatot biztosan nem hagynám ki a dobozból. 



Tökéletes figyelmesség, ha ápoló olajakat adsz

Szerintem nagyon kedves gesztus ápoló olajat ajándékozni, ezek olyan kozmetikumok, amikkel nem lehet mellélőni, főleg, hogy télen mindenkinek több védelmet igényel a bőre és szárazabb a haja. Örök kedvencem a Coconutoil arcápoló, sminklemosó olaja. Annyit emlegetem, lehet már azt hiszitek fizetnek ezért, pedig nem így van, egyszerűen csak jónak tartom, ez a kedvenc bőrápolóm. De attól függően kinek szánjátok, csodás lehet egy hajápoló vagy masszázs olaj is tőlük.



Lush, soha ne adj állatkísérletes kozmetikumot!

Tudom, hogy tele a drogéria kozmetikum csomagokkal, de ha valaki annyira nem figyel semmire, hogy képes állatkísérletes kozmetikumot adni, azt biztosan megkérem, hogy nyugodtan vigye haza magával, ha neki megfelel a kegyetlen bőrápoló is. Én személy szerint nem tartom a legjobb ötletnek a kozmetikum csomagot, mert elcsépelt és nagyon jól kell ismernünk az ajándékozott bőrtípusát hozzá. Egyébként minden drogériában kaptok olcsóbb vegán kencéket, pl Alverde, Alterra, Rival de Loop, Balea, Catrice, Essence vagy a Müllerben Terrana Naturi, CD... Arra érdemes figyelni, hogy ha nincs vegán logó a terméken, a mézes változatokat hagyd a polcon és a rúzsok, pirosítók lehetnek kármintetűvel vörösre színezve. A Milaninak vannak vegán rúzsai és pirosátói, azok mellett megtalálod a vegán jelzést.


Szóval nem azért Lush, mert csak az lehet vegán ami fancy és drága, mert látjátok millió a drogériás változat, hanem, mert ha már nem akadt jobb ötletünk a tusfürdőnél legalább legyünk kreatívak. Tusfürdő zselé, habfürdö varázspálca, ajándékcsomag alakú fürdöbomba, újrahasznosított kendőbe burkolt kozmetikumok, kit ne fakasztana mosolyra. A csomagolást megspórolod magadnak és a környezetnek is és garantált az öröm. A Lushban nem minden vegán, de minden vegán termék fel van logózva, pl a fentieken kívül a rúzsaik is mind vegánok, így az én szívem könnyen elrabolható egy igazán télies, sötétlila árnyalattal, de ha valaki vörös rúzst keres (fent említettem a kármint, ami miatt vegánként ez nehezebb feladat), az biztosan szuper boldog lesz a Határozott nevű árnyalattól a csizmájába.

Ha mégis tusfürdő, akkor különleges illatú vegán változat

Az összes hipermarket és minden drogéria polcain megtaláljátok az Original Source természetes illattal ellátott tusfürdőit. Különleges csomagolás és meglepő illatpárosítások, amik belengik az egész fürdőszobát. Narancsos- gyömbéres, kókuszos- sheavajas, vanília-málna, menta, mangó, mandulatej-meggy, citrus illatok, többségük uniszex változat, így pasiknak is jó választás.



Szintén mindenhol kaphatóak a Treaclemoon vegán tusfürdők. Klassz idézetek vannak minden flakonjukon, így még kedvesebb ajándék. A vaníliás szerintem tökélete választás ilyenkor, de a kókuszos és a mandarinos is csodás téli illatok.



Ha nem vagy biztos a dologban, gyümölccsel bárki boldoggá tehető

Inkább gyere üres kézzel, mint egy tábla, tejes milkacsokival. Ha nem adsz semmit az sokkal jobb, mintha valakinek semmibe vennéd az értékrendjét egy gyapjú pulcsival, vagy bőrkesztyűvel, sőt az új téli bőrcsizmád mutogatása is szörnyen kínos, nem fogom megdícsérni. 


Ezzel ellentétben nem ismerek vegánt, aki ne örülne egy ananásznak, gránátalmának vagy mangónak, akárcsak narancsnak, mandarinnak, datolyaszilvának. Ugye milyen könnyen boldoggá tehető csapat vagyunk? Dió, kesu, mogyoró, mint a gyerekmondókákban és garantált a boldogság. 


Remélem valakinek tudtam segíteni ezekkel az ötletekkel, vagy legalább betekintést nyertetek egy nem is olyan bonyolult, vegán világba. Mindenkinek virgácsmentes mikulást kívánok, ha érdekesnek találtátok gyertek facebookra, ott azt is elárulom, mi kerül a vegán, ünnepi asztalra> https://m.facebook.com/profile.php?id=997988066920013







Újrahasznosított Karácsonyfa DIY

$
0
0
Élő vagy műfenyő? Ez itt a nagy kérdés! Inkább alternatív. Miért ne? Jobbnál jobb ötleteket láttam mindenfelé fenyőmentes karácsonyfákra, így bár nem terveztem idén karácsonyfát az albérletbe, végül nem bírtam ki, hogy ne tegyem ünnepibbé a hangulatot. 

A legjobb az volt, hogy a mentett macsekok imádtak díszíteni, kár lett volna kihagyni. :)

Élő vagy mű?

Nem szándékozom beszállni a harcba, mely azt hivatott eldönteni, melyik a környezetkímélőbb, etikusabb vonal, mindkét tábornak igaza van szerintem. Be kell vallanom én műfenyő párti vagyok, mert anyukámnak köszönhetően bámulatos műfenyőnk van minden évben. Tudom, hogy sokan meg a kivágott fákra esküsznek, engem az hamar lehangolttá tesz, akár csak a vágott virág pár nap után, mikor látom elmúlni a vázában. Persze azokat a fákat "ezért ültetik",de a fenyőerdő helyén bizony egykor erdő lehetett és lehetne most is a tájidegen fenyves helyett, de volt tavaly mini, cserepes fenyőnk is, nos nem sikerült életben tartani és őszintén, nem szándékozom fenyőerdővé varázsolni egyetlen rokonom kertjét sem, de valakinek ez is opció lehet, én mindenkit megértek. 

Anyukám tavaly is gyönyörű fát alkotott, az ideit majd tervezem megmutatni Nektek is facebookon>

Idén tehát a cserepes nálunk már nem volt opció, a vágottnak semmi értelme nem lett volna, hisz nem töltjük az albérletben a karácsonyt, a műfenyőt meg nincs hol tárolgatnom egész évben, így lett alternatív karácsonyfánk, ami szerintem jó pár évig így is marad, mert nagyon megtetszett az ötlet.


Ha kicsi a hely legyen a falon

A legtöbb alternatív karácsonyfa a falra készül, de nem voltam biztos benne, hogy büntetlenül verhetek e ennyi szeget a falba. :D Ilyenkor jöhet az erős ragasztó, feltéve, ha nem tapétátok van, mint nekünk. 


Ekkor jött szembe a megoldás velem... imádok újrahasznosítani, a veganizmus nálam a környezetvédelemre is maximálisan kiterjed, így lomtalanítottam magamnak egy régi, fa ablakkeretet. Budapest belvárosában ez nem túl nehéz feladat egyébként, csak csekkoljátok nem e szuvas (ha rengeteg apró lyuk van rajta, akkor felejtős). Az alap így már megvolt, pár szeg, zsinór, a tavalyi égősor és a tescoból, leértékelésen szerzett, cuki minigömbök kellettek már csak.

A fotók minőségért elnézést, nem terveztem külön posztot ebből, csak most jutott eszembe, hogy megmutatom.

Elég sok segítő/ segítség kérő csoport tagja vagyok a közösségi oldalon és szomorúan látom, hogy milyen sokaknak nem telik karácsonyfára. Sokan segítettek idén, akár egy jelképes, kis varrott fenyő felajánlásával is, amire tömérdek jelentkező akadt. Ha idén úgy döntesz, hogy kiszanálod a díszeket, vagy a régi műfenyőt, dekorációt, ne a szelektív kukában végezze. Ajánld fel, mert egy cseppnyi dekoráció is ünnepibbé teheti mások karácsonyát... természetesen nem a fa teszi a karácsonyt, nehogy már azon kelljen vitatkoznunk, ki milyen karácsonyfát preferál. <3
Dédanyám korábban asztallá alakított Singer varrógépére tettem>, bár a macskák elől itt sem volt teljes biztonságban.

Békés Karácsonyt Kívánok Mindannyitoknak és ha kíváncsiak vagytok, mi kerül a vegán, ünnepi asztalra vagy hogy, hogy alakul a mentett macskák sorsa, iratkozzatok fel rendszeres olvasónak és kövessétek be az oldalt Facebookon>


Vegán Karácsony

$
0
0
A karácsony nehéz ügy, de nem a vegán konyha nehezíti a terepet, sokszor inkább a család hozzáállása. Vegánul csodás karácsonyi menüt lehet összehozni, akár a régi kedvencek veganizálásával, akár újak kipróbálásával. Én az előbbit részesítem előnyben, szerintem azt a környezet könnyebben értelmezi és karácsonykor végül is az a lényeg, hogy együtt legyünk. Valószínűleg a legtöbben belefutunk csipkelődő megjegyzésekbe, amit őszintén nem értek, de türelem, kóstoltatás és végső esetben leszarom tabletta és témaváltás segíthet. ;) Mindannyian tudjuk, a veganizmus nem arról szól mit eszünk, így amíg csak ezen rugózik az asztaltársaság, nem itt fogjuk megnyerni az állatjogi vitát. Én szerencsés vagyok, mert a szenteste nálunk vegánul telt, így az egész, anyukámmal készített menüsort megmutathatom Nektek idén.



Tárkonyos raguleves

Elengedhetetlen része a karácsonyi menünek nálunk, mióta az eszemet tudom.

-sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé kis kockákra vágva, kis fej karfiol rózsáira bontva, megpirítva kevés olajon
- mehet bele fél zacskó fagyasztott borsó és brokkoli
- gomba szeletek
- sózzuk, borsozzuk és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje

Levesbetétnek:
- apró szemű zabpehely
- só, kevés kurkuma
- vízzel kikeverjük szaggatható állagúra

Ha megfőtt kevés rizs- vagy szójatejjel felöntjük (kb 1 dl) és tárkonnyal megszórjuk a tetejét, vagy petrezselyemmel, ha inkább azt szeretitek.


Egyben sült fasír

Tavaly diósült volt, ez nagyon hasonlít arra. Szeretem ezt a fogást, mert másnap hidegen szeletelve is tökéletes, mamámhoz is ebből viszek magamnak a családi karácsonyra.


Csicseriborsó sült:


- száraz serpenyőben megpirítok 1 csésze diót és 2 kanál szezámmagot (kiöntöm tányérra)
- 1 szál póréhagymát megpirítok, 2 zúzott fokhagymát adok hozzá
- rámorzsolok 1 csomag tofut
- 1 konzerv, áttört csicseriborsót (előtte lemosom és kézzel töröm át)
- sózom, borsozom és átpirítom, majd visszaöntöm a pirított diót és szezámmagot
- beleöntök 1 konzerv hámozott paradicsomot (levét nem)
- 1 csokor aprított petrezselyem
- 3-4 kanál lenmag (ha biztosra akarunk menni, hogy nem esik szét a fasírt, akkor a lenmagot előzőleg, negyed órára áztassuk fél dl meleg vízbe, hogy bekocsonyásodjon, mint a tojás)


- vegán sajt (opcionális, én Hárskúti Attilától vettem, 2000Ft/kg, de csak Pesten tudjátok átvenni, de Violife vegán sajt a legtöbb bioboltban kapható)


Kiolajozom a sütőtálat és jól belenyomkodom a masszát és fél órára a sütőbe tolom közepes lángra, ha már majdnem kész olvaszthattok vegán sajtot a tetejére.


Kókusztejszínes rakott zöldségköret

Krumplipüré helyett idén kókusztejszínes rakott zöldséget csináltam.


- héjában főtt krumpli felkarikázva
- kisebb sütőtök nyersen felkarikázva (édeskrumpli is lehet)
- kiolajozott tepsibe rendezem, kis vizet öntök alá
- tetejére öntök sóval, reszelt fokhagymával kikevert kókusztejet (konzerves, Aldiban és Lidlben szoktam venni, pár kanál szójajoghurtot is kevertem hozzá, de nem kötelező) 
- vegán reszelt sajt és lila hagyma került még rá, a sütés vége felé, mikor már levettem a fóliát


Hideg saláták

Majonézes kukorica nélkül nálunk nincs karácsony, így tavaly még házilag készítettem veganézt (tojásmentes majonézt), szójatejből és olajból, de mióta lehet kapni az Aldiban nagyon olcsón, tojásmentes majonézt, azóta nem bajlódok ilyesmivel. Alpro szójajoghurtot kevertem hozzá, engem nem zavar, ha mandulás vagy kókuszos, ha épp nincs natúr szójajoghurtjuk leértékelve. Mindig azt veszem, amelyik akciós, mert 300Ft-nál többet nem költök rá. A Spárban is szokott leértékelve lenni, de Budapesten a Family Marketben (Szent Gellért téren és Szerémi soron is van üzletük), a Teveszed (közeli lejáratú termékek boltja) üzleteiben és a Lehel piacon az Akció Kukckó nevű helye is rendszeresen van akciósan. 


- negyed doboz Aldis, tojásmentes majonéz
- kb fél doboz szójajoghurt (250ml)
- só, bors
- opcionális (citromlé, cukor)
- friss petrezselyem
- kukoricakonzerv 


Dinsztelt káposzta

A dinsztelt káposzta hagyományos módon készült:
- olajon hagymát pirítunk
- 2 kanál kristálycukrot kicsit karamellizálunk benne
- mehetnek bele a lila káposzta csíkok
- só és kömény
- ha megpuhult kis ecettel ízesítjük


Répás káposztasaláta

A káposztasalátához csak lereszeltem a répát és vékonyra szeletelem a a fehér káposztát, megsóztam, majd leöntöm a veganézes, szójajoghurtos szósszal, amit a kukoricához kevertem, de adhattok 1 kanál cukrot hozzá, ha édesen szeretitek.

Vegán Tiramisu

Tavaly vegán somlói volt, idén gondoltam újítsunk. Anyukám tiramisu receptje nem túl bonyolult, csak krémsajtot és tejszínt használt hozzá, nyers tojást egyébként sem tenne bele, így ezt a receptet veganizáltam és szerintem nagyon jól sikerült. Kevésbé zsíros, aminek én nagyon-nagyon örültem, tudjátok igyekszem kihagyni az olajat, amiből csak lehet, bár karácsonykor nem ez volt az elsődleges szempont.


A babapiskóta tojásos, bár baba részlegen lehet találni menteset, de az elég drága, így kétféle piskótának valót szereztem be, mert sütögetni nem akartam. A háztartási keksz tökéletesen megfelel, én a Lidlben vettem egy édesebb változatot, de a kétszersült még jobb választás, ugyan úgy megpuhul, mint a piskóta, csak sokkal szebben szeletelhető a végeredmény.

Krémhez:
-1 doboz selyem tofu (Rákóczi téri piac Kínai boltjában vettem- 500Ft)
- 10 dkg porcukor
- fél citrom levével összeturmixolom


- 2 dl Meggle Creme Decor tejszínt felverek (csak a Decor feliratú Meggle vegán, ez csak 1l-es kiszerelésben kapható Metroban és Auchanban)


Összeforgatom a felvert habot a selyem tofus krémmel, kávéba mártom a kétszersültet és rétegezem a krémmel, meg holland kakaó szórással.


1 nap múlva szépen szeletelhető, de a tetejét szórjátok majd le újból kakaóval, úgy sokkal szebb. ;) 20x20 cm-es üvegtálba készült.


A "háztartási" kekszes változatot csatos üvegbe tettem, ez könnyen szállítható rokonlátogatásokra, mert valószínű nem lesz mindenhol vegán édesség.


Mirinda Szelet

Klasszikus régi kedvenc, túrótöltelékkel a közepén, amit kölessel és tofuval is ki lehet váltani könnyen és olcsón. Vegán piskótát sütni egyszerű, de én nem szeretek sütni, így ezt a részt anyukámra hagyom, persze elkértem a piskóta receptjét.


Vegán csokis piskóta:

- 30dkg liszt
- 10dkg cukor
- 1 cs sütőpor
- 2 evőkanál holland kakaó
- csipet só

- 2 dl víz
- 1,5 dl növényi tej
- 0,75 dl olaj
30X20 cm-as tepsiben, előmelegített sütőben, közepes lángon 20perc alatt megsül.


Fehér krém:
- 250g átmosott köles (kicsit kevesebb is lehet, ha nem akartok ennyi tölteléket)
- 5dl rizstej és 2 dl víz keverékében szétfőzve és leturmixolva
- 3 bio citrom leve és héja 
- 50g  vaníliás cukor
- végül hozzámorzsolok 100g natúr tofut (ettől túrósabb állaga lesz)


itt a széléből vágtam gyorsan 2 szeletet, a középen magasabb, mivel nem vagyok cukrász :D

Narancsos réteg:
A tetejére, a hagyományos módon készítettem a zselét. 
1 csomag vaníliás pudingport megfőztem az előírt mennyiségű folyadékban, ami itt 500ml miranda volt. Cukor nem kell bele és várni kell míg hűl, különben lefolyik a tetejéről.


Nagyon finom és szépen szeletelhető süti. A "túrókrémet" kóstolgassátok nektek mennyi citrommal és cukorral ízlik, mielőtt a piskótára kenitek.


Kókuszos beforgatós kocka

Az egyik legnépszerűbb süti a családban, így ha fancy akarnék lenni, azt mondanám ez gasztro ajándéknak készült. :D A lényeg, hogy már csak a dobozban volt idő lefotózni átadás előtt.
30X20 cm-es tepsiben, előmelegített sütőben, közepes lángon 20perc alatt megsül.

Vegán piskóta:

- 30dkg liszt
- 10dkg cukor
- 1 cs sütőpor
- csipet só
- 2 dl víz
- 1,5 dl növényi tej
- 0,75 dl olaj
Máz:

- 25dkg margarin (nem minden margarin vegán, nézzétek meg az összetételét, hogy nincs e benne tejszármazék)
- 2 evőkanál kakaó
- 2 kanál cukorral felforralni
- 2 evőkanál rizstej
- rumaroma

Ha kihűlt a máz bele kell forgatni a kockázott piskótát és utána kókuszreszelékbe hempergetni. Egyszerű, nagyszerű, mindig sikert arat.

Gesztenyepüré

Nem mindent egyetlen nap készítettünk, de mivel a vendégek is csak vegán ételt kaptak, ezért volt ennyi minden. A gesztenyemassza egy egyszerű vegán opció, csak vegán tejszínhab kell hozzá. Én használtam már a Cocomas kókusztejszínét, de a Meggle Decor szerintem sokkal jobb. Nagyon édes, így cukrot nehogy tegyetek hozzá szerintem.


Vegán Töltött káposzta

Csak azóta készítek töltött káposztát, mióta vegán vagyok, azelőtt eszembe sem jutott, most meg karácsonykor káposztaleveleket töltögetek, mint valami anyóka. :D A káposztát bármivel meg lehet tölteni, a rizs állandó szereplő, de minden más változhat. Az alap a tavalyi változat volt most is, nem keresem a tökéleteset, szerintem ebben az ételben bármi eltüntethető, akár a maradék zöldségpörkölt is.

- 1-2 vöröshagyma lepirítva
- répa, zeller, fehér répa a kis lyukú reszelőn reszelve
- 1 blokk füstölt tofu morzsolva
- 1 konzerv szeletelt gomba
- füstölt paprikával, sóval, borssal összepirítva

- 3-3 evőkanál lenmag és zabpehely kell még bele, hogy kicsit összetapadjon


Hozzákeverjük a rizst, ha langyosra hűlt indulhat a töltés. A tál aljára savanyú káposztát terítek, kis füstölt paprikával megszórom és rásorakoztatom a megtöltött káposztaleveleket. Tetejére káposzta és felöntöm vízzel, aztán mehet a sütőbe. 


Ez akkor jó módszer, ha minden gáz foglalt és nem akarjátok berántani végül, mert ahhoz a lábosban több hely van.

Tofutejföl:

- 1 natúr tofu (Lunter a legjobb szerintem)
- fél citrom leve
- 1 gerezd zúzott fokhagyma
- só
- kevés vízzel krémesre turmixoljuk


A vegán karácsonyi menü jól sikerült, ha egyetlen kívánságom lehetett volna még, akkor Cakinak szerettem volna gazdit, mert még mindig nem találtam, pedig ez az édes, 8 hónapos kis kandúr, igazán megérdemelne egy szerető gazdit, az utcai megpróbáltatások után.


Csatlakozzatok Facebookon, hozom majd a szilveszteri vegán menüt és a CF hajápolásról is jövök Nektek egy beszámolóval, ahogy ígértem>

Vegán Valentin nap

$
0
0
Az a helyzet, hogy közeleg a Valentin nap, ami indokot ad, indokolatlanul cuki dolgok posztolására, amennyiben az nem fáj senkinek. CF, vegán cukiságok következnek.


Még ha nem is ülök Bálint napot, az unikornis láz tagadhatatlanul tombol kis hazánkban is.... és meghalok, olyan cuki! :) Menthetetlenül szappan párti vagyok, így személyes tapasztalattal nem szolgálhatok egyik termékről sem.

A Balea tusfürdője, dm saját márkás termék, így állatkísérletmentes, mivel elég szintetikus, így állati eredetű összetevő mentes is, tehát vegán (ezért lecsekkoltam Nektek persze)

A Lush, Unicorn Horn szilárd habfürdője szintén tele van habzóanyaggal, de mindenképp a javára írható a "pucérsága", mivel ez egy csomagolásmentes termék, ami mindenképp környezetkímélőbb megoldás és vegán is. Lush Hungary​

Cuki és nem fáj senkinek. <3 Ti próbáltátok már valamelyiket?

Ajándék Tippek

Ez valószínűleg már az utolsó vegán Valentin nap poszt lesz idén. :) Annyi klassz dolgot láttam mostanában, hogy nem akartam kihagyni az idei ajándéktippes ajánlót annak ellenére, hogy még sosem tartottam Bálint napot. <3

Előre elnézést kérek mindenkitől, aki sikítófrászt kap, ha olajat kell kenni a bőrére, mert elég sikamlósra sikeredett az összeállítás. :D Magyar termékek közül válogattam, nem csak azért mert azok biztosan állatkísérlet-mentesek, hanem mert különlegesebbet akartam ajánlani, az átlag drogériás cuccoknál. Én olyasmit szeretek ajándékozni, amiről tudom, hogy a másik talán nem venné meg magának, de örülne neki. Éppen ezért én sem próbáltam még minden terméket innen, de tudjátok, vegán cuccokat jó szívvel mutogatok mindig.

Barilent masszázsgyertya​, ez elég romantikusan hangzik szerintem. Minden termékük vegán, a gyertyák szójaviaszból vannak, így hamar megolvadnak, de nem égetnek meg. Romantikus, különleges, natúr, mit kívánhatnék még Valentin napra?

Coconutoil Cosmetics​ intim síkosító és masszázs olaj, ráadásul most 50% kedvezmény van rá Valentin nap alkalmából. Vegán logós termék, az alapja bio, folyékony kókuszolaj, mandarin és édesnarancs illata van, szerintem elég jól hangzik.

FRISS kozmetikumok​ Téli álom testápoló olaj, vanília illatú, csinos, praktikus pumpás üvegbe zárt, kókusz és makadámi olaj keverék, szerintem szuper ajándék lehet. (!Ezek nem vegán logós termékek, ha az oldalon válogattok mindig nézzétek meg az összetevőket, mert sokszor méhviaszt vagy tejport használnak. Attól, hogy valami natúr, még tartalmazhat állati eredetű összetevőt sajnos!)

Perla Skincare​ organikus sminklemosó olaj. Arcápoláshoz is tökéletes és olyan elegáns és gyönyörű a csomagolása, hogy ajándékba is tökéletes szerintem. Egy igazi kis spa csomag és vegán logós termék.

Pom-Pom​ Érzéki szenvedély testolaj, wow de jól hangzik. Aztán megláttam a Virágvizes arczseléket és tudtam, hogy meg kell mutatnom, hogy ne csak olajos cuccok legyenek.

Egyébként növényi olajon kívül csak virágvizet fújok a bőrömre, ezért is keltette fel az érdeklődésem ez a termék mikor megláttam, hogy hála égnek növényi zselésítő anyag került bele. Ki ne örülne uncsi krém helyett egy ilyen ajándéknak? (!Ezek nem vegán logós termékek, ha az oldalon válogattok mindig nézzétek meg az összetevőket, mert sokszor méhviaszt vagy tejport használnak. Attól, hogy valami natúr, még tartalmazhat állati eredetű összetevőt sajnos!)
Manu Szappan​ tudom-tudom, menthetetlen szappanimádó vagyok. De annyira szépek ezek a pálmazsírmentes szappanok, hogy itt a helyük. Egyébként, ha jól emlékszem kint lesznek a következő Vegan Sunday Marketen - február 19.​-én, ahol élőben is megcsodálhatjuk majd őket. (!Ezek nem vegán logós termékek, ha az oldalon válogattok mindig nézzétek meg az összetevőket, mert sokszor méhviaszt vagy tejport használnak. Attól, hogy valami natúr, még tartalmazhat állati eredetű összetevőt sajnos!)

Remélem tetszett ez a kis összeállítás, esetleg megismertetek pár új vegán terméket és szerelmesek napja ide, vagy oda, a kegyetlenség-mentes kozmetikumok a menők.

Próbáltátok már valamelyiket? Jöhetnek kommentben a tapasztalatok!

Étterem Ajánló

A Napfényes Étterem​ben voltunk, ami egy vegán étterem, a Ferenciek terén és láttam, hogy 14.-re élő zenével és külön menüvel készülnek. Ha ünneplitek a Bálint napot akkor ez szuper program lehet. Aranygaluska lesz a desszert annyit megjegyeztem, úgyhogy már azért is érdemes lehet elmenni.

Nagyon kitettek magukért, az egész étterem Valentin dekorban úszott. <3 Szívecske girlandok, szível kirakott lépcsőfeljáró, asztaldíszek, rózsaszín szívecske alakú islerek...

Hogy a fotón látható finomságokról is beszéljek. Az én abszolút kedvenc kajám a Napfényesben a kijevi szejtán, ami egy vegán sajttal töltött, panírozott búzahús, veganézes öntettel, párolt brokkolival és hasábburgonyával (bár eredetileg rizzsel kínálják azt mindig lecseréltetem)




A tegnapi, napi menü egy újdonság volt, így azt is megkóstoltuk, mert egy régi  klasszikus páros veganizált változatáról van szó. Rántott szójasajt áfonyamártással, ami szerintem nagyon jól sikerült. Sajt helyett egy lágy fajta, füstölt tofut használtak, amivel engem meg lehet venni, mert mindig inkább a tofut választom a zsírosabb vegán sajt helyett.



Amit szintén régóta meg akartam kóstolni náluk az a vegán bolognai, de már nem fért belém, úgyhogy hazahoztam és hidegen nekem még jobban ízlett. :) Tudom fura vagyok, de nem szoktam újramelegíteni a kajákat és imádtam. :D Ez egy gabonakolbászos, szejtános, répás változat volt és szerintem jól eltalálták. :)

PLUSZ hír: Egy nappal megint lecsúsztam a hamburger menüről, pedig abszolút hamburger imádó vagyok, mégsem sikerült még elcsípnem soha. :/ Jó hír viszont, hogy elvileg jövő hónaptól az állandó étlapra költözik a napfénye hambi. <3

Süti: A vegán krémes épp elfogyott, de ha olyan édesszájúak és karamell imádók vagytok, mint én, akkor meg kell kóstolnotok ezt a  csokító tortát, mert brutál finom. Persze nem ez az egyetlen csodás tejtermék és tojásmentes süti náluk, amit érdemes megkóstolni.

Süti kóstolást is tartottunk, csupa önzetlenségből persze, hogy elmondhassam Nektek, melyikek a legjobb Napfényes sütik. Ugye-ugye, mindig van ok sütizabálásra. Minden a Ferenciek terén lévő Napfényes Cukrászat​ból van.

Amint látjátok, azonnal körém szerveződött egy egész kóstoló bizottság is. És lássátok jó szándékom, mivel ez már éjjel történt, vártam reggelig a poszttal, hátha valakit érzékenyen érint a késői sütizabálás ténye.

Van jó és rossz hír is. A rossz, hogy hiába a próbálkozás, semmi nem taszította le szívem trónjáról a vegán krémest, úgyhogy a kedvenc továbbra is az maradt. Ezentúl azért néha biztosan a sós-mogyorós szelet mellett döntök, ha valami masszívabbra vágyok, mert azt is imádtam. Az oroszkrém torta, nekem talán kicsit túl citromos volt, de szó se róla, azért bármikor megenném. :D Szót érdemel még a bal oldali gyümölcsös kocka, bár én habosabbra szeretném a tetejét, de végül is nem lehet minden franciakrémes ízű a kedvemért.

Bár most nem szerepelnek itt, de a Móczárt szelet és az Andi torta, ami nem mellesleg a franciakrémest hozza csak tortaszelet formában, szintén dobogósok nálam, csak most igyekeztem új vizekre evezni.
Nektek van kedvenc sütitek a Napfényes Étterem​ből? Írjátok meg kommentben!



Remélem nem bánjátok, hogy most így egybegyűjtöttem a Facebook posztokat egy bejegyzésben, hátha van még, aki blogot jobban szeret olvasni. Egyébként még mindig gazdit keresek Cakinak, 8 hónapos szerelem bomba, kis macsónak, akit a belvárosi utcáról mentettünk, úgyhogy mindenképp gyertek Facebookra és segítsetek neki gazdit találni. <3


Minimalista bőrápolási rutinom 3 lépésben

$
0
0
Ha problémás bőrről van szó, akkor az enyém tökéletes mintaalany sajnos. Évekig jártam bőrgyógyászhoz az aknémmal és volt nekem is csodakencéktől roskadozó fürdőszoba polcom. Aztán állatkísérlet-mentesre, majd vegánra váltottam és akkoriban elment a kedvem a hosszas kutatástól és utánajárástól, hogy akkor most mégis, mit vehetek meg etikai szempontból... így automatikusan leegyszerűsödött a neszesszerem tartalma, ami csodát tett a bőrömmel.

Csak mostanában kezdetem el azon gondolkodni, hogy a kozmetikai ipar mennyire beszippantja az embert... de csak visszagondolva tudatosult bennem, így hogy ma már semmilyen hatással nincs rám. Nem érdekel sem akció, sem kupon, sem kihagyhatatlan ajánlat, és az sem ha feltalálják a 130. fajta új terméket, amit szerintük muszáj a rutinodba illeszteni. Az én bőröm akkor a legszebb, ha nem kenek rá semmit... tisztán tarom, de nem irritálom agyon végre. Éppen ezért az arcápolási rutinom hétköznapokon végtelenül egyszerű.

1. Arctisztítás/ Sminklemosás> Olaj (nem szponzorált tartalom)

A neszesszerem egyetlen luxus darabja, amitől úgy érzem, hogy nekem is van kozmetikumom. Egyébként bármilyen olaj leszedi a sminket, ha nem hiszitek próbáljátok ki!

Mikor megláttam a Perlát annyira tudtam, hogy ez az, ez kell nekem és mindenki másnak is. Az emberek szeretik a szép üvegcséket, szeretünk olyan terméket vásárolni, amit gondosan kifejlesztettek, igényesen van csomagolva, de nincs tele mindenféle káros összetőkkel. Ez végre az volt, aminek lennie kellett. Olaj és semmi parfüm, mégis egy igazi kozmetikumot tartasz a kezedben, aminek diós bejgli illata van (sokáig gondolkodtam mire emlékeztet egyébként). Jojobaolaj, szőlőmagolja, ricinusolaj, tamanu olaj, ligetszépe olaj, rómmai kamilla, édes narancs, vetiver és még sorolhatnám a bio olajokat, amiből a keveréket Minie összeállította.

Olajat a tűzre?

Nekem nagyon zsíros, pattanásos bőröm volt, úgyhogy bátran állíthatom, hogy nyugodtan kenjetek olajat az arcotokra, még ha brutál zsíros is a bőrötök. Nem irritál, kitisztítja a szennyeződéseket és sminkmaradványokat. Higgyétek el, nem a bőrötök szétszárítása a kulcs a pattanások ellen.

Regina bevezet titeket az olajos arcápolás rejtelmeibe. Én törölköző helyett egy átlagos vattakorongra csepegtetem az olajat és azzal törlöm át a bőröm és szedem le a sminkem.

Ár/érték arány

Ez egy magyar termék, 100% bio összetevőkből, kézzel csomagolva, üvegben és nem műanyagban. Egy vegán blogger lány egyetlen kozmetika terméke és álma összpontosul benne, ami biztosítja a maximális odafigyelést és minőséget. Ezzel most nem arra akartam kilyukadni, hogy mindenképp vegyetek drága kozmetikumokat. A Perla nagyon sokáig kitartott, pedig nem egyedül használtam, a hivatalos oldalon 3 hónapra elegendőnek állítják és ez így is van. Pedig én két termék helyett használom, mert sem sminklemosóm, sem arckrém nincs ezen kívül. Így már nagyjából el tudjátok osztani a drogériás termékekhez képest elég magas árat.

2. Arclemosó> szappan

Az olajos arctisztítás mellé elvileg nem kell, de aki régebbi olvasóm, az valószínűleg nem lepődött meg ezen a lépésen. Számomra egyértelmű, hogy szappannal fürdök és azzal is mosok arcot; napi egyszer, sminklemosás után. Imádom őket, magamnak készítem, de ha vásároljátok, akkor is csodás darabokat találhattok. Eleget áradoztam már róluk nektek a blogon; nem szárít, nem irritál (csak illatmenteset használok), más érzés vele mosakodni valóban, de minden szennyeződést eltávolít. A tusfürdők/lemosók nyákos réteget hagynak a bőrön, a szappan meg csak leszedi a koszt és ennyi. Szappanreceptet rengeteget találtok a blogon, ha ti is magatoknak készítenétek.

Imádok szappant díszítgetni/ alkotni és a hatását is szeretem.

3. Tonik> Rózsavíz

Egyszerű, üvegben kapható rózsavíz, amit török boltban szoktam beszerezni, mert ételekbe is használják (az már jó jel, ha akár meg is ehetnéd). Egy vattakorongra csepegtetem és áttörlöm az arcom vele, vagy pumpás üvegből átpermetezem vele a bőröm.


Arckrém, ha szükséges> Perla

Ha úgy érzem, hogy szükséges, teszek pár csepp Perla olajat a rózsavízzel átitatott vattakorongra, mikor áttörlöm az arcom. Ha a testem egyéb része lenne száraz, pl a könyököm, azt egy kis sheavajjal/olajjal vagy Perlával kenem be, de erre már nagyon rég nem volt példa, mert nem használok tusfürdőt és a bőröm nincs hozzászoktatva a krémezéshez, így nem is igényli. Ami nagyon fontos, hogy ha olajjal szeretnénk hidratálni, mindig vizes/rózsavizes bőrre kenjük, mert az olaj így tud nedvességet juttatni a bőrbe.


Nem lesz zsíros, sminkelni lehet rá?

Én csak este csinálom végig ezt a rutint, felesleges napi kétszer. Reggel vízzel arcot mosok és ha kedvem van, egy rózsavizes vattakoronggal még átszaladok a bőrömön sminkelés előtt. De ha száraz lenne az arcom, ekkor is nyugodtan teszek egy fél pumpányi olajat és így sem marad semmilyen zsíros érzet.


Tényleg csak 3 ilyen banális összetevő?

Igen és számomra ennyi pont elég. Olaj, szappan, rózsavíz, ennyire egyszerű. Néha persze elcsábulok egy-egy vegán pakolásra a Lushból vagy vegán hámlasztót időként beiktatok, de arról már írtam korábban és egyik sem része a mindennapi arcápolási rutinomnak.



Még több állatkísérlet-mentes, vegán és CF tippért csatlakozzatok Facebookon>



30 vegán recept az ünnepekre

$
0
0
Idén előre készültem nektek egy ünnepi recept gyűjteménnyel, amiben Babett barátnőm fantasztikus vegán ételeit gyűjtöttem össze. Mivel tavaly és tavaly előtt a saját karácsonyi menüimet már megosztottam veletek, az ideit meg nyilván megint csak utólag tudom megmutatni, szeretnék segíteni nektek ezzel a fantasztikus sorozattal még az ünnepek előtt.

Babettet már biztosan sokan ismeritek az Ezt ettem ma-VEGÁN facebook csoportból, ahol rendszeresen elkápráztat minket receptkölteményeivel. Én sokszor csak ámulok, hogy tud ilyen csodákat alkotni a 3 kisfia mellett és nem csodálkozom, hogy a blogját ritkábban marad kapacitása frissíteni (ezért ezeket a recepteket nyilvánosan, csak ebben a bejegyzésben találjátok meg egyenlőre). Nekem már többször volt szerencsém kóstolni a főztjét, így első kézből és tiszta szívből tudom ajánlani nektek a receptjeit.


Babett nem csak vegán, de a családja egészségére is figyel, így kevesebb cukor és több alternatív megoldás kerül a receptjeibe, a mellett, hogy minden húsmentes, tejmentes, tojásmentes, mézmentes, nincsen bennük sem hal, sem sajt, van viszont annál több íz, szín, ötlet, változatosság és kreativitás. Remélem ez a gyűjtemény segítségetekre lesz a vegán karácsonyi asztal megterítésében és a vendégek elkápráztatásában. Ha tetszenek a receptek kövessétek be facebookon ZabosBabos oldalát.

Adventi aszalt gyümölcsös-marcipános csigák

Ez valóban úgy néz ki, mint egy mesébe illő, ehető adventi kalendárium, amin az egész család osztozhat. Persze a karácsonyi asztalon is jól fog mutatni.


Tészta
400 g liszt

20 g friss élesztő

40 g barnacukor

50 g növényi margarin

2,5 dl növényi tej

Csipet só


Töltelék
80 g növényi margarin
80 g barnacukor 
20 g darált dió
20 g aszalt áfonya
20 g mazsola
60-70 g marcipán
15-20 g kandírozott citromhéj

Máz
3 evőkanál házi sárgabaracklekvár
(keverjük el 2 teáskanál vízzel és annyira melegítsük fel,hogy folyékony legyen)

1 dl növényi tejet megmelegítek, beleteszek 1 teáskanál cukrot és az élesztőt. Ezt felfuttatom, majd hozzáteszem a többi hozzávalóhoz. Dagasztom míg sima ruganyos tésztát kapok. Meleg helyen kelesztem. Mikor megkelt a tészta ujjnyi vastag téglalap alakúra nyújtom ki.


A növényi margarint megmelegítem, de ne legyen folyós.(fehér színű,kenhető maradjon)A cukrot a dióval ledarálom. A kinyújtott tészta tetejére kenem a n.margarint, rászórom a cukros darált diót, ráreszelem a marcipánt, szórjuk rá az aszalt gyümölcsöket.

Az egyik hosszabb oldalról indulva szorosan tekerjük fel. Nagy, éles késsel 12 azonos vastagságú csigát vágjunk. Sütőpapírral bélelt tepsiben rendezzük el karácsonyfát formázva. Meleg helyen 20-25 percig duplájára kelesztjük a csigákat.

Sütés előtt növényi tej+juharszirup keverékével lekenem a tetejét. 175 fokon légkeveréses sütőben 25-30 perc alatt aranyszínűre sütöm. Ha a csigák megsültek hagyom langyosra hűlni. Tetejét lekenem sárgabarackos mázzal.


Töltött káposztaTöltelék 250 g hajdina 1 csomag hajdinás gabonakolbász 240 g konzerv fehérbab 1 db vöröshagyma (apróra vágva) 1 tk füstölt őrölt piros paprika 4 evőkanál édes őrölt fűszerpaprika só ízlés szerint 15 levél savanyú káposzta 500 g apró savanyú káposzta 1 zacskó füstölt gabonagömböc (szejtán) 1 tk egész köménymag 2-3 db babérlevél 8-10 szem egész fekete bors Csombor Kapor
Töltött káposzta szója tejföllel / Töltött hokkaidótök / Pikáns rakott mángold / Füstölt szejtán tormával (a töltött káposztában főtt)
A tölteléknek valót dolgozzuk össze,majd készítsük elő a töltéshez a káposzta leveleket. A levelek külső felszínén lévő vastag eret vágjuk le (a kiálló részt kell elvékonyítani, úgy, hogy a levél ne sérüljön), hogy a káposztalevelet töltéskor szépen fel tudjuk tekerni.
A tölteléket formázd hengerszerűre, majd helyezd a levél aljára és tekerd fel. Ezt követően a töltelék mindkét végén határozottan tömködd be a levél széleit.

A töltött káposzta elkészítéséhez egy nagyobb lábasra/fazékra lesz szükség. Az apró savanyú káposztának, aki nem szereti az intenzív savanyú ízét az csapvíz alatt mossa át kétszer,háromszor. Én nem szoktam mert szeretem a hordós káposzta ízét. Az apró káposzta felét terítsd szét az edény alján, majd tedd rá a babérleveleket, borsot, köménymagot, csombort, kaprot. Szeleteld fel ujjnyi vastagokra a gabonagömböcöt és terítsd szét az apró káposzta tetején.
Amikor elkészültek a töltelékek, helyezd őket szorosan egymás mellé a lábasban, aztán takard le az apró káposzta másik felével. Öntsd fel annyi vízzel,hogy ellepje és takaréklángon főzd 1-1,5 óráig, amíg a káposzta megpuhul.


Pikáns rakott mángold 🌱

Ennek a receptnek az a különlegessége, hogy nem egyszerűen vízben van kifőzve, hanem egy ecetes-fűszeres lében. 

400 g mángold 
2 csillagánizs 

200 g barna cukor (sokkal kevesebbet tettem bele)

2 dl fehérborecet (körteecet volt itthon)

1 teáskanál koriandermag

1 tk. édesköménymag

fehérbors ízlés szerint

fokhagyma
zabtelyszín

A mángold savanyításához öntsünk 400 ml vizet egy nagy lábosba, tegyük bele a cukrot és az ecetet. A többi fűszert kis fűszerzacskóba vagy teatojásba adjuk hozzá. Forraljuk fel a páclevet és tegyük bele a mángoldot először csak a szárát,majd a leveleket is. Ne aggódjunk....ahogy megfonnyadnak a levelek elfognak merülni a fűszeres lében. Főzzük 3-4 percig vegyük le az edényt a tűzről és a páclében hűtsük ki. Mikor kihűlt jól csepegtessük le.

Tegyük bele egy sütőtálba a mángold egy részét, vegán sajttal takarjuk be. A zabtejszínbe reszeljük bele a fokhagymát, sót, fehér borsot és locsoljuk meg (egy részével, hagyjunk a tetejére is). Utána jöhet a következő réteg levél, sajt, zabtejszín.

Én vegán besamelt készítettem a tetejére, olaj, liszt, rizstej, só, fehérbors, szerecsendió keverékéből. 180 fokos légkeveréses sütőben addig süssük amíg aranybarna lesz a teteje.


Töltött hokkaidótök 🎃

A tököt kettévágom, belsejét kikaparom és 180 fokos sütőbe beteszem sülni. 

Addig elkészítem a tölteléket.

Kevés olajon hagymát pirítok, hozzáteszek apró kockára vágott kápia paprikát, sót, tandori masalát és megdinsztelem. Hozzáteszem a bulgurt(búza töret) és kétszeres mennyiségű vízzel felöntöm, ízesítem.


Mikor elkészült belekeverem a főtt lencsét, kukoricát, nyers lilahagymát, apróra vágott petrezselyemzöldet, kevés rozmaringot és megtöltöm a sült hokkaidókat.


Gesztenyés Birsalma leves

Ha idén különlegesen tálalnátok a bejglit a családnak, ezt mindenképp próbáljátok ki.

4 nagy birsalmát meghámoztam, magházát kivágtam, felkockáztam és 1-2 evőkanálnyi növényi margarinon megpirítottam (nem jó más "zsiradék" mert ez adja vissza a vajas ízvilágot). Felöntöttem annyi vízzel, hogy az almákat ellepje, majd fűszereztem fahéjjal, vanília kikapart belsejével (a vaníliarudat is beledobtam), csipet sóval, citromlével.

Mikor megfőtt a levesem hozzátettem egy tömb kiolvasztott gesztenye masszát. Botmixerrel pürésítettem és a végén egy doboz zabtejszínt öntöttem bele. Természetesen hígíthatjátok némi rizstejjel ha sűrűnek találjátok a levest. Édesíteni is lehet,de én balga módon nem néztem meg a gesztenye masszát, hogy van e benne cukor, csak itthon....hááát volt benne, így az az édes íz nekünk pont megfelelt.



A tökéletes Bejgli

Én valójában sosem szerettem a bejglit, de volt szerencsém megkóstolni Babett változatát erre a hagyományos, sokak számára elmaradhatatlan karácsonyi tekercsre és soha életemben nem ettem még ilyen finomat, úgyhogy ne keressetek tovább, itt a tökéletes recept.

Tészta
500 g finomliszt
20 g élesztő
250 g növényi margarin
50 g porcukor
1,5 dl növényi tejföl (én Joya Crémesset használtam)
1 csipet só

Elmorzsoljuk a lisztben a növényi margarint, tetejét megszórjuk a porcukorral és a sóval, hozzáadjuk a meglangyosított növényi tejfölben apróra eltördelt élesztőt és összegyúrjuk. 4 cipót formálunk belőle, fóliába csomagoljuk és 1 éjszakát a hűtőben pihentetjük.

Diós bejgli töltelék (mazsolás-marcipános) 2 dl víz 300 g kristálycukor 400 g darált dió 1/2 citrom héja 1 csomag vaníliás cukor 80 g marcipánmassza ízlés szerint mazsola Főzz sűrű szirupot a cukorból és a vízből, majd forrázd le vele a darált diót. Keverd el vele a hozzávalókat (ha túl sűrű, hígítsd pici növényi tejjel). Mikor a tészta tetejére kented a krémet, fogsz egy nagy lyukú reszelőt és ráreszeled a hűtő hideg marcipánt, meghinted mazsolával és reszelt citromhéjjal, majd feltekered a bejglit. Ez a töltelék 2 bejglihez elég.

Mákos bejgli töltelék
200 g darált mák
200 g porcukor
Vanillincukor ízlés szerint
1 dl vízben elkeverjük a cukrokat és felforraljuk, beleszórjuk a darált mákot. Elkeverjük, lehúzzuk a tűzről és hagyjuk langyosra hűlni.

A betöltött bejgliket sütés előtt juhar sziruppal lekenem, hogy ettől legyen szép rózsaszín karamellizált a teteje. 


Vegán Wellington

Töltelék
25 dkg (dió, mogyoró, napraforgómag, tökmag, szezámmag vegyesen)
10 centis póréhagyma apróra vágva
kisebb vöröshagyma, lilahagyma
1/2 kápia paprika
1-2 gerezd fokhagyma
kakukkfű, zsálya, petrezselyemzöld
mustár, só, bors, kevés garam masala
1-2 szelet száraz kenyér vagy zsemlemorzsa


Az olajos magvakat száraz serpenyőben pirítsuk meg. Amikor kihűlt késes darálóba öntjük. Pirítsuk le kevés olajon a hagymákat, paprikát, fűszereket. Adjuk a magokhoz a dinsztelt zöldségeket, mustárt, kenyeret. Daráljuk durvára, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Egy jól gyúrható,tapadó masszát kell kapni.




A töltelék közepébe 3 nagy fej csiperkegomba tönkjét kitörni és sóval, zúzott fokhagymával, rozmaringos olívaolajjal jó vastagon bekenni. Serpenyőben fedő alatt puhára párolni.(vagy sütőben is meg lehet sütni)

A boltban vásároltam vegán leveles tésztát (szinte mind az), kihajtottam és félbevágtam.
Az egyik tészta felének a közepére halmoztam a töltelékből, majd ráültettem a sült fűszeres gombákat, majd a maradék töltelékkel befedtem őket úgy, hogy a gombát teljesen eltakarják. 

Megkentem a tészta szélét vízzel és a másik felével betakartam. A tészta lelógó részeit formára vágtam és behajtogattam, hogy ne nyíljon ki. (lehet villával is lenyomkodni a szélét)

200 fokon 30-35 percig sütöttem míg piros lett a tészta.


Hókifli

50 dkg liszt
25 dkg növényi margarin
3 evőkanál porcukor
2 zacskó vaníliás cukor
1/2 zacskó foszfátmentes sütőpor 
kb 2 evőkanálnyi szójatejföl

csipet só

Összegyúrom a tésztát és egy éjszakát a hűtőben pihentetem. 
Másnap nyújtom és betöltöm szilvalekvárral, mákkal, dióval, gesztenyével, ki mivel szereti. 190 fokon 12-15 percig sütöm.


Édes-fűszeres sütőtök és Diós-citromos kelbimbó

A kelbimbót sós vízben kissé megfőztem,hogy a sütési idő lerövidüljön. A tepsiben reszelek rá fokhagymát, sót, borsot, fűszeres olívaolajjal meglocsolom, citromot csepegtetek a tetejére és meghintem durvára vágott dióval.

A tököt kb 3-5 cm vastagra vágtam, megszórtam pici barna cukorral, őrölt fahéjjal, reszeltem rá gyömbért, közé tettem egész fahéjat, bio citromot és szegfűszeget. Tetejére növényi margarint vágtam.

180 fokos sütőben sütöttem.



Céklás csokoládétorta


A hűvös időre való tekintettel készítettem egy igazán lélek és gyomor melegítő sütit. Garantálom, hogy ez a fahéjas, gyömbéres, narancsos süti átmelegít.

500 g nyers cékla
200 g étcsoki
3-4 evőkanál chia mag
hüvelykujjnyi gyömbér
100 g nyírfacukor
170 ml olaj
1 bio narancs héja és leve
1 vaníliarúd magja
2 evőkanál kakaópor
1 púpos teáskanál foszfátmentes sütőpor
100 g kukoricadara
150 g sima liszt
1 csipet só
1-2 kávéskanál fahéj
1 csipet őrölt szegfűbors






A céklát főzd meg puhára, majd kissé hagyd kihűlni és húzd le a héját. Turmixold simára, add hozzá a chia magot és várj 15-20 percet amíg megdagad.


Eközben kis lángon forralj fel egy lábas vizet,a csokoládét tedd hőálló tálba, és helyezd a lábas fölé,amíg megolvad.

A céklás, chiás krémhez reszeld hozzá a gyömbért, add hozzá a nyírfacukrot, olajat, narancs héját-levét, vaníliát. Keverd össze, majd forgasd bele a kakaóport, sütőport, sót, kukoricadarát, lisztet, fahéjat, szegfűborsot és a végén az olvasztott csokit.

Én szilikonos sütőformába tettem (tehát nem kentem ki, nem tettem bele sütőpapírt sem) és légkeveréses sütőben 175 fokon 45-50 percig sütöttem. Tűpróbával ellenőriztem mikor jó a tészta. Hűlés után díszítsd, ha szeretnéd. 



Lencsehurka és Tojás nélküli rántott patiszon

A lencsét beáztattam kb 1 óra hosszára, majd utána feltettem babérleveles, vöröshagymás, sós vízben főni.

A rizst (barna rizst használjatok inkább) megpirítottam és kétszeres mennyiségű vízben feltettem főni. Ízesítettem sóval és vegamixel. 

Vöröshagymát felkockáztam és olajon megdinszteltem.

A lencsét leszűrtem, hozzátettem a rizst, a dinsztelt hagymát, majorannát, sót, borsot, őrölt köménymagot. Nem nagyon szeretett volna összeállni, így meghintettem útifűmaghéjjal.

Enyhén kiolajozott, sütőpapírral bélelt tepsiben 210 fokon 10-15 percig aranybarnára sütöttem.

A halformájúra szeletelt patiszont  liszt, víz, só keverékébe mártom (picit sűrűbbe, mint a palacsinta tészta), utána zsemlemorzsába forgatom és kisütöm.


Pácolt céklafélhold és Marinált répa 

A répát összevágtam, sóztam, gyümölcsecettel ízesítettem és olívaolajat öntöttem hozzá. Betettem a hűtőbe,hogy összeérjen; ez nyers marinálás.

Nyers céklából is lehet készíteni, én megfőztem de meg is lehet sütni. Főzés után meghámozod a céklát és félbevágod, majd vékony szeletekre, így sok pici félholdat kapsz.

A páclé pedig szójaszósz, só, bors, barna cukor, ecet, olívaolaj keveréke.

Másnap még finomabb ha összeérnek az ízek.


Sütőtökös-mangós torta 

Előző nap a tököt megsütöttem, magokat este beáztattam, mangót botmixerrel pürésítettem. 

Alap
80 g mandula
80 g dió

10 g kókuszreszelék

6 db király datolya

Csipet só
Ezeket késes darálóba tettem és darabosra mixeltem.

Krémek
Sárga 🔶 
300 g sült sütőtök
150 g mangópüré

Vanília kikapart belseje, fahéj, agave vagy rizsszirup
Fehér krém ⚪️
100 g kesudió 
2 db bio citrom leve
agave vagy rizsszirup

vanília kikapart belseje 

1 ek kókuszolaj

1 doboz kókuszkrém (hűtve) külön felverve

A krémeket késes aprítóban csomómentesre mixelem. Kapcsos tortaforma aljába belenyomkodtam az alapot, majd ráöntöttem a sárga krémet, tetejére simítottam a fehér krémet és mehet be a hűtőbe pihenni. 3-4 óra múlva ki lehet venni, de másnap reggelig is maradhat a hűtőben.


Alkoholmentes (gyerekbarát) forralt bor

0,5l jó minőségű, szűrt almalé

0,5l jó minőségű, szűrt szőlőlé (ha van piros szőlőlé, az a legjobb)

4 szem szegfűszeg

1 vaníliarúd belseje

1-2 db egész fahéj

ujjnyi vastag gyömbér (lehet több is ha valaki csípősebben szereti)

1-2 db csillagánizs

1 -2 karika bio citrom

1 -2 karika bio narancs

Egy lábasba beleöntünk mindent, kivéve a narancs és citrom karikákat. Forraljuk össze kb 10-15 percig, majd a végén tegyük hozzá a narancs és citrom szeleteket. Így már ne főzzük, mert a héjától (na jól van.... a héja alatti fehér résztől) keserű lesz az ital. 


Egyben sült karfiol, humusszal és zöldségekkel

A karfiolt úgy készítettem el egészben, hogy tettem hozzá sót, borsot, babérlevelet, növényi margarint, köménymagot és egy loccsintásnyi fehérbort, majd felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepj. Ebben a lében enyhén roppanósra főztem.


A fűszeres kencéhez használtam növényi tejfölt, sót, borsot, füstölt fűszerpaprikát, fokhagymaport, reszelt citromhéjat. Ezzel megkentem és mehet be a sütőbe.


Aranygaluska vanília öntettel

A lakásban meleget áraszt a sütő és az illatok, hm.... dió, vanília, fahéj, kelt tészta illata lengi be a szobát.

40 dkg liszt

50 g olvasztott növényi margarin v. kókuszolaj

30 g cukor

1,5 dl növényi tej (én vízzel futtattam fel az élesztőt)

20 g élesztő

csipetnyi só


A töltelékhez:

Ízlés szerint darált dió

cukor


A növényi tejet ( vízzel is tökéletesen működik) melegítsd meg, majd adj hozzá egy teáskanál cukrot, valamint morzsold bele az élesztőt és meleg helyen futtasd fel. Egy tálba szitáld bele a lisztet, add hozzá a n. margarint, csipet sót, cukrot, keverd hozzá a felfutott élesztőt és pótold annyi meleg növényi tejjel(vízzel), hogy jól gyúrható tésztát kapj. Dolgozd össze és langyos helyen kelezd a duplájára.



Amíg kel a tészta addig daráld meg a diót a cukorral. 

Egy tepsit/jénait (én kuglóf formát) kenj ki növényi margarinnal v. kókuszolajjal és lisztezd meg (így tuti nem fog sülés közben beleragadni a tészta).


Mikor megkelt a tészta a kikent formámba szaggattam egy evőkanál segítségével. Olvasztott növényi margarinba mártom a kanalat és utána egy adag tésztát szaggatok vele. Ha egy sor megtelt, megszórom a darált dióval, majd megint egy sor tészta és utána dió. Addig rétegezem amíg el nem fogynak a hozzávalók.


Meleg helyen kb 20 percig kelesztem,pihentetem. Légkeveréses sütőben 175 fokon 30 percig sütöm.



Míg sül a tészta elkészítem a vanília öntetet.


Vaníliás pudingpor és növényi tej vagy ha pikánsabbat szeretnék így karácsony felé, akkor kevesebb növényi tej és facsart narancslé.


Sült paprikakrémes galette (tofus /lencsés- kukoricás/ rozmaringos és citromos kakukkfüves)


A galette egy francia pite, aminek az édes-mandulás változatát a három királyok érkezésének megünneplésére készítették, de sósan is elkészíthető és bármivel megtölthető.


120 g zabpehelyliszt (zabpelyhet megdaráltam kávédarálón)

80 g barnarizsliszt (így gm, de én 40 g helyett teljes kiőrlésű lisztet használtam)

20 g lenmagpehely

80 g növényi margarin

0,5-0,75 dl víz

1 kávéskanál

foszfátmentes sütőpor
1 teáskanál só
ízlés szerint egyéb fűszerek


A lenmagpehelyhez adtam kb 4-5 evőkanál vizet ( ha beszívta a folyadékot teljesen, akkor még tenni kell hozzá, hogy olyan nyálkás legyen az állaga mint a tojásfehérjének). A tésztához összekeverjük a liszteket, hozzáadjuk a lenmag"tojást", a puha növényi margarint és a vizet. Ízesítjük fűszerekkel, majd összegyúrjuk. Kellemesen puha tésztát kell,hogy kapjunk.

Ezután a tésztát 4 darabra osztjuk és sütőpapíron kör alakúra nyújtjuk. A sütőpapírral együtt a tésztát áthúzzuk a tepsire, mert így könnyebb lesz a töltelékkel megtölteni. Mindegyik közepére (úgy, hogy a szélén kb 1 cm- es sáv maradjon) rátesszük a paprikakrémet/ paradicsomszószt ( ki mit szeretne), kukoricát, hagymát, morzsolt tofut, fűszereket... és behajtogatjuk a széleit legyezőszerűen, a közepe irányába.

200 fokon légkeveréses sütőben, 20 percig sütöttem.




Bogyós gyümölcsös pite

300 g liszt

100 g teljes kiőrlésű liszt

15 g kendermag liszt

235 g növényi margarin

120 g nádporcukor

2 tasak vanillin cukor v. 1 vanília rúd kikapart belseje

10 g foszfátmentes sütőpor 

1-2 evőkanál növényi tejföl-Joya Cremesse (függ a liszt minőségétől is)


A tészta hozzávalóit gyúrjuk össze, jó állagú, ruganyos tésztát kell, hogy kapjunk. Piteformába simítjuk, megszórjuk az alját édes morzsával vagy darált dióval és tetszőleges gyümölccsel megtöltjük (képen: málna, eper, áfonya, ribizli). Végül betakarjuk a tészta másik felével.


175 fokon ( légkeveréses sütőben) 30-35 percig sütjük.


Vegán sólet

Száraz fehérbab, száraz tarkabab, só, bors, gersli, babérlevél, vöröshagyma, füstölt fűszerpaprika, édes fűszerpaprika, fokhagyma, olaj. 

A római tálat legalább 2 órára beáztatom vízbe.


A hagymákat apró kockákra vágom és a többi hozzávalóval összekeverem. Felöntöm vízzel, amennyi bőven ellepi és 170 fokos légkeveréses sütőben legalább 4-5 órán át sütöm. Időközben pótolom folyadékkal nehogy lesüljön. Végül ízesítem ha még kell és friss kenyérrel tálalom.



Csíkos kalács birslekvárral

300 g liszt

20 g friss élesztő

csipet só

40 g növényi margarin

2 evőkanál nádcukor

1 zacskó vaníliás cukor v. fél vaníliarúd kikapart belseje

1-2 evőkanál kakaó (ízléstől függően)




1 dl meleg vízbe teszek 1 teáskanál cukrot és az élesztőt, majd felfuttatom.

Összekeverem a lisztet a csipet sóval, 2 evőkanál nádcukorral, a felolvasztott növényi margarinnal és a felfuttatott élesztővel. Annyi meleg vízzel pótolom, hogy jól gyúrható tésztát kapjak. A tésztát megfelezem,az egyik felébe belekeverem a vaníliás cukrot. A másik felébe a kakaót teszem.

Kidagasztom és letakarva a duplájára kelesztem. A megkelt tésztákat 1 cm vastag téglalappá nyújtom. A fehér lapot megkenem vékonyan juharsziruppal (ez helyettesíti a "ragasztó" anyagot) és a kakaós lapot óvatosan ráhelyezem. Nyújtófával kissé rágörgetek, hogy összeragadjanak a lapok. Ezután szorosan feltekerem és langyos helyen megkelesztem a tésztát.

Sütés előtt növényi ital+ juharszirup keverékével megkenem a tetejét. Légkeveréses sütőben 175 fokon kb. 25-30 percig sütöm.


Sütőtökös- fűszeres bukta

45 dkg liszt (bio fehéret használtam)
2,5 dkg élesztő
10 dkg barna cukor
10 dkg növényi margarin
2,5-3 dl növényi tej
10 dkg tökmag durvára vágva
1 zacskó vaníliás cukor



Sütőtökös töltelék
Süssük meg a sütőtököt,majd kanalazzuk ki a húsát és törjük össze villával. Tegyünk hozzá fahéjat, gyömbért és pici mézeskalács fűszer keveréket. Ha nem elég édes a tök, akkor lehet agave vagy juharsziruppal ízesíteni.

Tészta
A hozzávalókból hagyományos módon (élesztő kéz meleg növényi tejben, cukorral felfuttat) elkészítjük a kelt tésztát. Ha megkelt fél cm vastag téglalapformára kinyújtjuk, 10x10 cm-es darabokra vágjuk.

A kihűlt tökpüréből teszünk a tészta közepére. Úgy hajtjuk, hogy a tészta szélei fedjék egymást és a hajtás alul legyen. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és lekenjük a tetejét rizstej-juharszirup keverékével. Még 10-15 percig kelesztjük és légkeveréses sütőben 175 fokon 25-30 percig sütjük.



Vöröskáposzta fasírt


50 dkg lilakáposzta

8 dkg liszt (teljeskiőrlésű tönköly)

2 gerezd fokhagyma

őrölt fűszerkömény

borsikafű

só, bors ízlés szerint

zsemlemorzsa

A lilakáposzát késes darálóban apróra összedaráltam és lesóztam. Kb 30 percet állt a sóban, kinyomkodtam és összekevertem a fokhagymával, lisztel, fűszerekkel. Akkor jó a massza, ha a tenyerünkben összeszorítunk egy adagot és összeáll.

Zsemlemorzsában meghempergettem és a sütőlemezre tettem. Egy szilikonos sütőpapírt megspricceltem olajjal és rásorakoztattam a fasírtokat,  de olajban is ki lehet sütni. Légkeveréses sütőben 210 fokon sütöttem.


Lilahagymás, tahinis sütőtök

A sütőtököt fel kell kockázni, sózni, borsozni, kakukkfű, oreganó és lilahagyma megy rá, majd olívaolajjal meg kell locsolni és kb. félórát sütni 200 fokon. Mikor megsült, tahinit (szezámmagkrém) teszek a tetejére és petrezselyemzölddel, pirított szezámmaggal meghintem.



Gombás knis

Krumplipürét kell készíteni, de csak növényi margarint kell hozzátenni, növényi tejet nem. Sűrű masszát kell, hogy kapjunk. Amíg hűl a pürénk, addig olajon dinszteljünk hagymát, fokhagymát, apróra vágott gombát. Sóval, borssal, petrezselyemzölddel és lehetőleg friss kakukkfűvel fűszerezzük (tettem bele kápia paprikát is és nem rontotta el).






Tészta

150 g liszt

1/2 kávéskanál só
75 ml hideg víz
olívaolaj
1 kávéskanál (fehérbor)ecet

Sima tésztává gyúrom és lefedve pár percig pihentetem.

A gombás keveréket dolgozzuk össze a pürével. Nyújtsd ki a tésztát, vágd fel egyforma négyzetekké. Gombócozz a közepébe tölteléket és burkold be a tésztával. Most egész gombafejbe töltöttem bele a pürét és ezt vontam be a tésztával. Enyhén kikent sütőpapírral bélelt tepsibe 200 fokon süsd 25-30 percig, amíg aranybarna lesz. Sütés közben is kenegesd a tetejét olajjal.




Részeges gyümölcskenyér, sós karamellával (gluténmentes)

125 g magozott puha datolya

125 g aszalt szilva

140 g érett banán

85 g durvára vágott dió

200 g mazsola

200 g aranymazsola vagy más aszalvány

100 g mandulaliszt vagy kukoricaliszt

1 dl növényi tej vagy víz

2 evőkanál almapüré
2 teáskanál foszfátmentes sütőpor
2 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék

3 ek. sötét rum






Késes aprítóba tettem a datolyát, aszalt szilvát és a banánt, öntöttem hozzá 1 dl rizstejet és összeturmixoltam simára. Hozzá adtam a durvára vágott diót, a 400 g aszalt gyümölcsöt, a mandulalisztet, a fűszer-keveréket, az almapürét és a sütőport. Az egészet jól keverjük össze és öntsük sütőpapírral kibélelt kenyérformába.


160 fokon légkeveréses sütőben süssük 1 óra alatt aranybarnára. Akkor van kész,ha a közepébe szúrt fogvájót tisztán húzzuk ki.


Sós karamell szósz 230 g cukor 2 evőkanál növényi margarin 1/2 kávéskanál só 125 ml zabtejszín A cukrot lassú tűzön megolvasztjuk és időnként megkavarjuk. Amikor felolvadt nagyobbra vesszük alatta a lángot és folyamatos keverés mellett addig melegítjük, amíg szépen barnulni nem kezd. Lehúzzuk a tűzről a karamellt, hozzáadjuk a növényi margarint és a sót, majd alaposan elkeverjük. Ne ijedjünk meg, össze fog ugrani! Visszatesszük a tűzre közepes lángra és ahogy újra olvadni kezd hozzáadjuk a zabtejszínt és addig keverjük, amíg teljesen homogén nem lesz.




Hajtogatott hagymás pogácsa


Ha valami sós ropogtatni valót tennétek az asztalra, ez a füstölt tofus pogácsa tökéletes vendégváró.

210 g liszt

40 g világos rozsliszt

125 g növényi margarin

90 g füstölt tofu

20 g élesztő

Kb. 0,5 -0,75 dl növényi tejföl( liszttől függ)

1 teáskanál só

nagy csipet cukor

újhagyma zöldje


A lisztbe morzsoljuk el a tofut, tegyük hozzá a többi hozzávalót. Ruganyos, kellemes állagú tésztát kell kapni. Dolgozzuk a tésztát jól össze, majd nyújtsuk ki téglalap alakúra és a két hosszabbik felét hajtsuk be félig-félig. Utána a két szélét is hajtsuk rá.

Enyhén lisztezett edényben folpackkal letakarva tegyük be a hűtőbe pihenni 30 percre. Majd ezt ismételjük meg 30 percenként még kétszer. Nyújtsuk ki ujjnyi vastagságúra, pogácsaszaggatóval szaggassuk ki. Légkeveréses sütőben 210 fokon 15-18 perc alatt világosbarnára sütöm.

Ebből az adagból 1 és fél tepsinyi pogi lett. Tavasszal szoktam medvehagymával is készíteni.



Mákos-málnás palacsinta

Vegán palacsinta a tészta
300 g liszt
200 g fehér tönkölyliszt
500 ml n. tej (én mandulatejet használtam, de bármilyen növényi tej megteszi)
700 ml szódavíz
1 csapott kávéskanál só
1 evőkanál cukor (a tej cukrosságától függően)
fél csomag vaníliás cukor
2 evőkanál olaj
olaj a sütéshez (serpenyőtől függően)
Fél órát pihentetni kell a palacsinta tésztát a hűtőben, de tovább is lehet.

Töltelék: fagyasztott málna,útifű maghéj,pici chiamag,mák (picit darálva)


Rizottó karamellizált körtével, gesztenyével és fügével

250 g rizottó rizs kb 1 liter zöldség alaplé 1 kisfej hagyma 3 evőkanál olívaolaj 1/2 dl száraz fehérbor 50 g növényi margarin só, bors pici sáfrány Vágd apróra a hagymát és olajon párold néhány percig. Nem szabad megpirulnia, csak üveges legyen. Add hozzá a rizst, keverd el, hogy mindenhol befedje az olaj és pirítsd közepes lángon 2-3 percig. Öntsd fel a borral, keverd meg egyszer, és hagyd elfőni a levét. Fontos, hogy a láng közben közepesen erős legyen.
Most jön maga a főzés, aminél sajnos nem tudod megúszni, hogy majdnem folyamatosan mellette állj. Fontos, hogy közben az alaplét végig kis lángon, forráspont közelében tartsd, különben lehűti a rizst. A rizs alatt közepes lángot érdemes tartani. Nem kell folyamatosan keverni, hagyd főni. Apránként add hozzá a főzőlevet, és hagyd elfőni. Ekkor kezdd elölről vagyis adj hozzá ismét az alapléből. Addig főzd, hogy szaftos maradjon és a rizsszemek puhák legyenek. Végül tedd hozzá a sáfrányt és a növényi margarint. Növényi margarinon karamellizálj meg 1 evőkanál barna cukrot és tedd rá a fügéket, a körtét és a gesztenyét.


Aszalt szilvás energiabonbon

200 g datolya és aszalt szilva vegyesen

2 evőkanál chia mag

2 evőkanál mogyoróvaj


Késes aprítóba beleteszitek a hozzávalókat és krémes állagúra turmixoljátok.


Kakukkfüves- barackos tarte

Tészta
250 g liszt
125 g hideg növényi margarin
80 g nyírfacukor
csipet só
8 evőkanál növényi tej


Késes aprítóba tettem a tésztának valót és összepörgettem. Utána még gyors mozdulatokkal gyúrtam rajta egyet-kettőt (hogy ne olvadjon fel a vaj), majd folpackba tettem 10-15 percre a hűtőbe. Pihentetés után belelapogattam egy gyümölcstorta formába, megszurkáltam a tetejét villával és visszatettem a hűtőszekrénybe.



Első réteg töltelék
500 g sárgabarack kimagozva
60 g nyírfacukor
2-4 szál kakukkfű ( ki mennyire szereti....én citromos kakukkfüvet használtam)
1/2 zacskó vaníliás pudingpor

A sárgabarackot keverjük össze a nyírfacukorral és a kakukkfűvel, majd takarékon főzzük kb 10 percig. Néha megkeverve, nehogy odakapjon és ízlés szerint lehet még cukrozni. Vegyük ki belőle a kakukkfüvet és botmixerrel dolgozzuk simára. Télen persze lehet csalni kész sárgabarack lekvárral is!

A vaníliás pudingport keverjük ki hideg vízzel, majd adjuk hozzá a barackhoz és 2-3 percig főzzük, míg besűrűsödik, majd hagyjuk kihűlni.

Kölestúró
160 g köles
növényi tej
1/2 rúd vanília kikapart magja és maga a szára is
2-3 evőkanál szójatejföl
1 egész citrom leve
1/2 zacskó vaníliás pudingpor
Szándékosan nem írtam cukrot, mert nekem a növényi tej édessége pont elegendő volt. Természetesen aki édes szájú tehet hozzá cukrot.

A kölest háromszoros mennyiségű növényi tejjel felteszem főni, hozzáadom a vanília kikapart belsejét és magát a rudat is. Szottyosra főzöm, ha kell még pótolom növényi tejjel. Az utolsó pillanatban beleteszem a kevés vízzel kikevert vanília pudingot és (vanília szárat kiszedem), majd botmixerrel krémesre dolgozom. Végül mehet bele a citrom leve és ha langyosra hűlt a növényi tejföl is.

Melegítsük elő a sütőt (légkeveréses) 175 fokra. Vegyük ki a tésztát a hűtőből, hintsük meg a tetejét édes morzsával vagy darált dióval és kenjük rá a barackos tölteléket, majd a köles túrót. Megkentem a tetejét nyírfacukros növényi tejföllel, hogy szépen megpiruljon. 35-45 percig süssük.

Vegán borscs


Végy kettő nagyobbacska céklát, pucold meg és kockázd fel. Közben 1-2 evőkanálnyi kókuszolajon dinszteljünk meg fél fej vöröshagymát, tegyük hozzá a kockára vágott céklát, sárgarépát, gyökeret, krumplit. Fűszerezzük babérlevéllel, köménymaggal, kakukkfűvel, 2-3 szál petrezselyemzölddel, 1-2 gerezd fokhagymával, vegamixel, sóval. Mikor megpuhultak a zöldségek löttyintek hozzá 1 dl paradicsomlevet.


Merőkanállal kiveszek a zöldségből (az lesz a levesbetét)a többit botmixerrel turmixolom. Tálaláskor tehetünk hozzá citromlevet, növényi tejfölt és főtt gyöngybabot is.



Csípős karfiol "csirkeszárnyak" - Sütőben sült zöldség chips

Karfiol
1 fej karfiol, rózsáira szedve
fél bögre növényi tej 
fél bögre víz
¾ bögre tönkölyliszt
2 teáskanál fokhagyma por
1 teáskanál füstölt pirospaprika
1 teáskanál őrölt római kömény
só, bors
1 evőkanál kókuszzsír
1 bögre édes vagy csípős chili szósz
A recept Zizi blogjáról van, nem változtattam rajta.


Sütőben sült chips- édesburgonya,gyökér,cékla,répa


Répát, gyökeret, édesburgonyát, céklát, csicsókát pucolva, zöldséghámozóval vékonyra gyalulok. 140 fokon kb. 30-40 percig sütöm. Érdemes ránézni mert van amelyik hamarabb sül meg. Mikor megsült lehet sózni, fűszerezni, de mi szeretjük a zöldségek édes, eredeti ízét.
s....mikor mi van itthon.




Pisztáciás-vaníliás csiga

Ha ti már a karácsony reggelt ünnepi hangulatban töltenétek, ez a különleges ízkombináció tökéletes választás lesz.

500 g liszt

170-180 g növényi margarin

130-140 g porcukor (édesítőszer)

10 g foszfátmentes sütőpor

csipet só

1 zacskó vaníliás cukor v. fél vaníliarúd kikapart belseje

1-2 evőkanál pisztáciakrém(ízléstől függően,de lehet kakaóval is pótolni)

2-2,5 dl rizstej (liszttől függően)


A hozzávalókat a pisztáciakrém és a vaníliás cukor kivételével összedolgozzuk. A tésztát megfelezem, az egyik felébe belekeverem a vaníliás cukrot, a másik felébe a pisztáciakrémet teszem (ha nem találtok kész krémet kávédarálóval el lehet készíteni csak pici kókuszzsírt kell hozzá adni).


A tésztákat 1 cm vastag téglalappá nyújtom. A fehér lapra óvatosan ráhelyezem a zöld lapot és nyújtófával kissé rágörgetek, hogy összeragadjanak a lapok. Ezután szorosan feltekerem mint a bejglit és hűtőbe teszem kb 1 óra hosszára (bár én most időhiány miatt nem tettem hűtőbe és így is lehetett szeletelni). Ujjnyi vastag szeletekre vágom és sütőpapiros tepsibe teszem. Légkeveréses sütőben 190 fokon kb. 20 percig sütöm.

"Tej"puding


8 dl rizstej

5 dkg rizsliszt

4 dkg nyírfacukor

negyed rúd vanília kikapart magja

4 db zöld kardamom (a héjából kiszedve, finomra őrölve)





7 dl rizstejet felforralok a nyírfacukorral, a kardamommal, a vaníliarúddal és a kikapart magjával. 1 dl rizstejet a rizsliszttel csomómentesre keverem. (közbe a vanília rudat kiszedem) Hozzáöntöm a rizslisztes elegyet és kb 5-10 percig főzöm alacsony lángon, amíg be nem sűrűsödik. Öntsük tálkákba és hűtsük ki.




"Szeretek mit szeretek....Imádok vegán lenni! 🥕🥒🍆🌽🍒🍌🥑
Egy nem bántás, egy szeretet, egy jobb élet, egy filozófia, védjük a bolygónkat szemlélet, neveljük egészségesen, tiszteletre minden élőlény iránt gyermekeinket életfelfogás. 🍃💚🌱
Ezek itt a kiskertem ajándéka. Hálás vagyok a sorsnak,hogy VEGÁN lehetek.❤️" 
Babett Fári Kisné



Ha bármilyen kérdésetek van a receptekkel kapcsolatban, tegyétek fel a bejegyzés alatt kommentben (bejelentkezni sem kell hozzá).


További vegán életmóddal kapcsolatos tippekért csatlakozzatok facebookon>



Hagyományos Vegán Karácsonyi Receptek

$
0
0
Összegyűjtöttem nektek a vegán karácsonyaim kedvenc receptjeit egy csokorba, hogy mire főzésre kerül a sor senki ne hozhassa kifogásként, hogy nem lehet hagyományos, ünnepi menüt összedobni állati eredetű összetevők nélkül. Én kizárólag a kegyetlenségnek mondtam búcsút, mikor 5 évvel ezelőtt vegán lettem, az ízeknek semmiképp és azóta is szeretek a gyerekkorom ételeivel kísérletezni a konyhában, csak most már hús, tej és tojás nélkül készülnek a csodák. A vegán karácsony egyébként nálunk sokkal olcsóbb is és mivel számomra az ajándék az édesanyámmal 2 napik tartó közös főzőcskézés a család részére, így sokkal stresszmenetesebb is a dolog, mivel más ajándék után nem kell rohangálnom. 



Rántott szójaszelet aszalgyümikkel töltve/ sütőtökös burgonyapürével🎄

Ő a karácsonyi menü igazán múltidéző része nálunk, mert régebben, mindig aszaltgyümikkel töltött rántott szeletet készítettünk. 

Töltelék:
- aszalt áfonya (előre beáztatva)
- gesztenye apróra darabolva 🌰
- körte apróra kockázva 🍐
Ezeket kevés olajon átfuttatom és fűszerezni is lehet, ha szeretnétek.

A szeletelt szóját beáztatom sós vízbe, ha megpuhult kinyomkodom és hosszában bevágom. Megtöltöm és fogpiszkálóval megtűzöm (ne aggódjatok, hogy esetleg kipotyog a töltelék, a nagy része benne marad). 

Bunda:
- liszt
- pirospaprika, só
- víz/ sör vagy növényi tej (ki mit szeretne) annyi kell, hogy sűrűbb masszát kapjunk a palacsintatésztánál


Mártsátok a bundába a töltött szójaszeleteket, majd szórjátok meg a tetejét szeletelt mandulával és süssétek ki forró olajban.  Ez frissen a legfinomabb, így míg a fasírtból érdemes másnapra is hagyni, ezt inkább mindig frissen rántsátok ki. Sütőtökös krumplipürével tálaltuk, aminek a tetejét hagymás, pirított gombával szórtuk meg. 😋

Stefánia vagdalt/ egyben sült fasírt tofutojással és mogyorós rizzsel

Egyben sült fasírt nálunk mindig került eddig a vegán karácsonyi asztalra.🎄 Idén anyukám ragaszkodott a hagyományos ízekhez, így került tojás a szójafasírt közepére. Ami persze csak pici pogácsaszaggatóval kiszúrt tofu,de ne aggódjatok a leeső részeket a fasírtba morzsoljuk. 

Fasírt:
- 1 blokk natúr Toffini tofuból 4 "tojást" szúrtam ki (persze jó az kockában kivágva is, de éljen a karácsony  )
- szójagranulátum (beáztattam, mikor megpuhult egy szűrőben folyó víz alatt jól átmostam és szárazra kinyomkodtam)
- majd szójaszósszal átforgattam
- fél konzerv csicseriborsó (villával áttörve)
- 1 szikkadt zsemle beáztatva és kinyomkodva
- a tofu leeső részei morzsolva
- só, bors, pirospaprika
- 2-3 gerezd zúzott fokhagyma
- 2-3 ek ropogós pirított hagymát is szórtam bele (amit készen lehet kapni, de elhagyható)


Gyúrjátok jól össze, szépen összetapad. Egy kis zsemlemorzsát szórjatok bele, hogy jó állaga legyen, majd formázzátok úgy, hogy a "tofutojások" a közepére kerüljenek.  Kis olajjal meglocsolom, prézlivel megszórom és mehet a sütőbe. 😋

Mazsolás, pirított mogyorós rizs készült mellé. 💚 A már főtt rizshez adtuk a mazsit, mogyit és a petrezselymet, hogy megmaradjanak a különböző állagok. 

Töltött káposzta 

 Nem csak a karácsony, hanem a két ünnep közötti időszak szerves része is nálunk (sokáig eláll, mert nem teszek bele gombát).🎄💝

Töltelék:
- főtt rizs
- szójagranulátum (beáztattam sós vízbe, mikor megpuhult egy szűrőben folyó víz alatt kimostam és kinyomkodtam szárazra, végül kevés szójaszósszal átkevertem)
- pár kanál olaj (elhagyható, de a hús ennél sokkal zsírosabb lenne)
- 1 gabonakolbász morzsolva (elhagyható, de ezzel is gazdagabb az íze)
- 2 ek lenmag (arany színűt használtam, hogy ne színezze el)
- 1-2 ek sikérpor vagy liszt (ne túl sokat, mert különben kemény lesz a töltelék, de ettől jól tapad)
- só, bors, pirospaprika

Ezt káposztalevelekbe töltöttük, majd egy kerámia tálba rétegeztük. Alulra apró káposztát tettem, rá pirospaprikát szórtam és egy kevés lisztet, erre a töltött káposzták, amíg el nem fogytak. Végül a tetejére apró káposzta és felöntöttük vízzel, majd lefedve betoltuk a sütőbe 1 órára.  Szójatejföllel tálaltam.
Fazékban is elkészíthetitek, de jellemző, hogy minden gázláng foglalt ilyenkor, ezért szoktam a sütőbe tenni.

Diósült

Nálunk volt csilis-szezámos, vegán bundában rántott karfiol is, de egy sült akkor is dukál az ünnepi asztalra. Lehet gesztenyéből, dióból, hüvelyesből, rengeteg változat van, én most egy diósat csináltam. Melegen, de másnap hidegen is fantasztikus.

- száraz serpenyőben megpirítok 1 csésze diót és 2 kanál szezámmagot (kiöntöm tányérra)
- 1 szál hagymát megpirítok, 2 zúzott fokhagymát adok hozzá
- rámorzsolok 1 csomag tofut
- 1 konzerv, áttört csicseriborsót (előtte lemosom és kézzel töröm át)
- sózom, borsozom és átpirítom, majd visszaöntöm a pirított diót és szezámmagot
- beleöntök 1 konzerv hámozott paradicsomot (levét nem)
- 1 csokor aprított petrezselyem
- 3-4 kanál lenmag (ha biztosra akarunk menni, hogy nem esik szét a fasírt, akkor a lenmagot előzőleg, negyed órára áztassuk fél dl meleg vízbe, hogy bekocsonyásodjon, mint a tojás)

Kiolajozom a sütőtálat, jól belenyomkodom a masszát és fél órára a sütőbe tolom közepes lángra, ha már majdnem kész olvaszthattok vegán sajtot a tetejére. Én veganézes burgonyasalátával és párolt lilakáposztával tálaltam. Ezt szoktam vinni rokonlátogatásokra is, hisz nem mindenhol van vegán étel, köret viszont biztosan, ez a fasírt meg hidegen is tökéletes.


Levesek

Tárkonyos raguleves

-sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé kis kockákra vágva, kis fej karfiol rózsáira bontva (ezeket megpirítva kevés olajon)
- mehet bele fél zacskó fagyasztott borsó és brokkoli is ha szeretitek
- gomba szeletek (lehet többféle csiperke és laska is)
- sózzuk, borsozzuk (egész bors is mehet) és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje

Levesbetétnek:
- apró szemű zabpehely vagy sima búzaliszt
- só, kevés kurkuma
- vízzel kikeverjük szaggatható állagúra

Ha megfőtt, levesszük a tűzről és kevés rizs- vagy szójatejjel felöntjük (kb 1 dl), de mi most mandulatejszínnel készítettük. 😋Végül tárkonnyal megszórjuk a tetejét, vagy petrezselyemmel, ha inkább azt szeretitek és citromlével állíthattok az ízén. 💝


Tökhúslese... igazi lélekmelengető, a régi húsleves alternatívájaként 


Bizony a húsleves is nagyon egyszerűen és olcsón készíthető kegyetlenség-mentesen és mivel az ízét egyébként is a belerakott zöldségek és fűszerek adják, így nincs más dolgotok, mint pontosan ugyan azokat a lábos aljára pakolni, amit azelőtt is szoktatok. ;) Hús helyett pedig egyszerűen kaparjátok bele egy sütőtök belsejét magostól.

Hozzávalók:
- répa
- fehérrépa
- kis darab zeller levéllel
- fél karalábé
- szelet kelkáposzta
- 1 vöröshagyma egészben
- gerezd fokhagyma
- só, egész bors
- paradicsom egészben
- paprika egészben (ha szereted a csípőset egy erős paprika is mehet)
- 1 tök kikapart belseje (nem kötelező, ettől "tartalmasabb", de végül le kell szűrni)

Takarék lángon 1-2 órát gyöngyöztessétek, szedjétek ki a zöldségeket, szűrjétek le a levét és készen is van. A végén egy negyed kávéskanál kókuszzsírt tegyetek bele, hadd gyöngyözzön a tetején. Tojásmentes durum tésztával tálaltam. 

Karácsonyi aprósütemények

Diócska

Ez egy hagyományos linzertésztás karácsonyi finomság,egyszerű és szinte semmi nem kell hozzá, hisz liszt, margarin és porcukor összegyúrásával készül. Csak türelmes karácsonyozóknak ajánlom, mert pepecselős munka.🎄A tésztába került még darált diói is, ha már diócska és az egyik felébe kakaópor is. 
Tészta:
40 dkg liszt
15 dkg darált dió
15 dkg porcukor
25 dkg margarin
Ezt én kettévettem és a felébe tettem 1-2 ek kakaóport, hogy csokis diócskák is legyenek 

Töltelékhez:
3 dl növényi tej (nálam szója)
1 tasak vaníliás pudingpor
ezt megfőzni és kihűteni
15 dkg margarin
10 dkg porcukor
habosra verni
5 dkg darált dió vagy kókuszreszelék

A töltelék 
tehát hagyományos főzött krém növényi tejjel készítve. Készült vaníliás-diós és csokis kókuszos változat is, hogy változatosabb legyen és mindenféle formába sütöttem, nem csak a dió alakúakba, hogy szaporábban készüljön. 


Mézmentes Mézeskalács

Tészta:
 - fél kg liszt 
- fél kocka olvasztott margarin (tejszármazékmentes) 
- 130g porcukor+ nyomhattok bele még agave szirupot 
- 1 kk szódabikarbóna
- mézeskalácsfűszer 
- kb 1 dl vízzel gyúrjátok össze

Íróka:
Felvertem 2 evőkanál aqufabát (ez csicseriborsókonzerv leve, de fehérbabkonzervé is jó). Habos lesz, mint a tojás, ebbe tettem porcukrot, amíg fényes- habos nem lett és egy kiskanál keményítőt, meg pár csepp citromlevet. 



Nem folyik el, stabil, szép fehér, de kicsit nehezen szárad a máz és addig tapad, úgyhogy ne dobáljátok egyből egymásra. 


Raffaello (vegán kókuszgolyó télen hólabdaként díszítheti az ünnepi asztalt):

- 60 ml vizet melegítek
- 80 g porcukrot adok hozzá, hogy szirup legyen

- 80 g kókuszreszeléket szórok bele miután levettem a tűzről
- 10 dkg margarin vagy kókuszzsír
- 160 g kókusztejpor (ezzel állítotok az állagán, egy sűrű de ne kemény massza legyen)

Ahogy hűl szilárdulni fog, ekkor golyózzátok. 
- mandula a közepébe (20-25 szemet pirítsatok)
- 50 g kókuszreszelék a beforgatáshoz

Vegán Tiramisu

Nálunk nincs karácsony tiramisu nélkül. A kétszersült tökéletes választás babapiskóta helyett. Ugyan úgy megpuhul, mint a piskóta, csak sokkal szebben szeletelhető a végeredmény.


Krémhez:
-1 doboz selyem tofu (Rákóczi téri piac Ázsia boltjában veszem 500Ft/340g)
- 10 dkg porcukor
- fél citrom levével összeturmixolom

- 2 dl Meggle Decor vegán cukrászhabot felverek (nem kell kő keményre, egy lágy hab is elég) /ez csak Metro és Auchan áruházakban kapható 1 l-es kiszerelésben, keressétek a DECOR feliratot, de ha nem tudjátok beszerezni Cocomass kókuszkrém is megteszi, mert ha jól lehűtitek felverhető 

Keverjétek a lágy habot a tofus krémhez és már csak a rétegezés van hátra.


- 1 bögre kávé (ízlés szerint cukrozva)
- rum, rumaroma vagy nálam most épp kókuszos rum (Malibu)

A rumos kávéba forgassátok meg a 

- kétszersült kenyérkéket (szinte minden boltban kapni ilyet)

A rétegek közt ne felejtsétek el megszórni

- holland kakaóporral 

Nagyon szeretjük mert egyszerű, mégis különleges és mutatós desszert.

1 nap múlva szépen szeletelhető, de a tetejét csak tálalás előtt szórjátok majd le holland kakaóval,  úgy lesz szép. 20x20 cm-es üvegtálba készült.


Fatörzs rolád

Csokis főzött krémmel, vagy olvasztott csokikrémmel töltsétek meg a csokis piskótát. Díszíthetitek csak a krémbe hullámokat karcolva én most csokilapokkal borítottam.

Csokikrém:
- 3dl Meggle Decort felvervek( csak a decor feliratú Meggle vegán, a többi tejfehérjés!!!)
- 1 tábla olvasztott étcsokit belekeverek

Ezt habverővel összekeveritek és mehet egy kicsit a hűtőbe. Akkor kenjétek meg vele a piskótát, amikor már kihűlt mindkettő. 

Vegán csokis piskóta:
-20 dkg liszt
-10 dkg cukor
-1 cs sütőpor
-1 kk szódabikarbóna
-1 ek holland kakaópor
-csipet só
-kanállal keverjétek össze, majd robotgéppel keverjétek hozzá a nedves összetevőket
-1 kis citrom leve
-2,5dl növényi tej (nálam szója)
-6 ek olaj 

Gáztepsibe 180C-on 10-12 percig  süssétek sütőpapírral, még melegen tekerjétek fel egy konyharuha segítségével papírostól és ne izguljatok ha eltörik, a krém a leggázabb esetekben is összetartja.

Fakéreg csokiból:
- 1 tábla csokit olvasszatok fel
- 1 evőkanál olaj

Sütőpapíron vékonyan terítsétek el az olvasztott csokit. Ha már roppanósra keményedett, villával hullámosan karcoljatok bele mintát és éles késsel daraboljátok hosszúkásra. A megkent és bevont piskóta végéből vágjatok le egy kis darabot, ez lesz a fa elágazása, majd borítsátok csokikéreggel és porcukrozzátok, feltéve ha havas fát szeretnétek. 


Mirinda szeletet

Vegán csokis piskóta:

- 30dkg liszt
- 10dkg cukor
- 1 cs sütőpor
- 2 evőkanál holland kakaó
- csipet só

- 2 dl víz
- 1,5 dl növényi tej
- 0,75 dl olaj
30X20 cm-as tepsiben, előmelegített sütőben, közepes lángon 20perc alatt megsül.

Fehér "túró" krém:
- 250g átmosott köles (kicsit kevesebb is lehet, ha nem akartok ennyi tölteléket)
- 5dl rizstej és 2 dl víz keverékében szétfőzve és leturmixolva
- 3 bio citrom leve és héja
- 50g vaníliás cukor
- végül hozzámorzsolok 100g natúr tofut (ettől túrósabb állaga lesz)

Narancsos réteg:
A tetejére, a hagyományos módon készítettem a zselét.
1 csomag vaníliás pudingport megfőztem az előírt mennyiségű folyadékban, ami itt 500ml mirinda volt. Cukor nem kell bele és várni kell míg hűl, különben lefolyik a tetejéről.

Vegán Raffaello Torta (kókuszos-mandulás)

Tej és tojásmentes piskóta:

- 25 dkg liszt
- 10 dkg cukor
- 1 cs. vaníliás cukor
- 1 zacskó sütőpor
- csipet só
- fél citrom leve
- 0,5 dl napraforgóolaj
- 3 dl víz (vagy növényi tej)> de most nagyon levegős piskótát akartam így 1 dl kókusztej volt a folyadék és hozzá habosra felvertem egy kisméretű csicseriborsó konzerv levét (ezt aquafabanak hívják és ha lehűtve sokáig vered, akkor pont olyan lesz, mint a tojásfehérje)
Szárazat kikeverem, hozzáöntöm a nedves összetevőket, 180°C 25perc és már ész is.

A krém:
- 3dl kókusztej
- 1 csomag tejszín ízű pudingpor ( Tescoból volt, de ha ti nem találtok tejszármazék menteset, akkor sima étkezési keményítő vagy vaníliás puding is megteszi, de én fehér krémet szerettem volna)
Ezt teljesen ki kell hűteni. Addig habosra keverjük a krém másik részét.

- fél kocka margarin (tejszármazék mentes, ha ez nálatok semennyire nem opció, akkor talán 125g kókuszkonzerv megdermedt, kemény felső része is megteszi, de nem próbáltam)
- 100g porcukorral kikeverve (ízlés szerint lehet 150g is)

Miután ezt kikevertem kanállal forgattam bele:
- 2 púpozott evőkanál pirított mandulaforgácsot
- 2 összetört tölcsért (fagyizóban vettem, mert a bolti ostyák tojásosak)
- 2 evőkanál kókuszreszeléket (ebből ment később több is, kóstolgassátok)

Az oldalát pirított mandulaforgáccsal, a tetejét pirított kókuszpehellyel díszítettem.

Málnás Csokitorta

Csupacsoki torta egy kis havas málnával megbolondítva a karácsonyi asztalra. 
Vegán piskóta:
20 dkg liszt
8 dkg cukor
1 csomag sütőpor
1 ek holland kakaópor
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 citrom leve
1,5 dl napraforgó olaj
2 dl szobahőmérsékletű növényi tej (pl: szójatej)
Kézi robotgép habverőjével 2 perc alatt csomómentesre keverem és mehet is a sütőpapíros formába (én most egy közepes tortakarikában sütöttem). Előmelegített sütőben kb 180°C-on 20-30 percig sütöm. Tűpróbázzátok, mert gáz és villanysütőben is működik. 2 és 3 lapra is vágható ha kihűlt. 

Krém (hagyományos főzött krém):
- 3 dl szójatejbe megfőzök 1 cs csokis pudingport (de pl zabtejjel is ugyan olyan jó lesz)
- ízlés szerint mehet bele még holland kakaópor vagy pár kocka étcsokit is beleolvaszthattok
- 20 dkg szobahőmérsékletű margarint 10 evőkanál porcukorral kikeverek
Ha kihűlt összekeverem a két részt. Ha meleg a puding, akkor ki fog csapódni, erre vigyázzatok!

Utána eldönthetitek milyenre ízesítitek, én most kevés málnát szórtam rétegek közé. 
Én nem ajándékozok, de ha mégis így tennék, akkor olyasmit választanék, amivel nem ártok az állatoknak és a környezetnek sem, plusz jó ügyeket is támogatok vele. Ezek itt pl nem csak azért varázspálcák, mert habossá varázsolják a fürdővizet, hanem mert elvarázsolják a felesleges műanyag palackokat is, hisz csomagolás-mentesen kaphatók. 


A Lushban ezeket pucér termékeknek hívják és úgy kell használni, hogy megkevered vele a vizet, aztán kiteszed száradni a flakonos habfürdőd helyére.  Mókásabb is és még a környezetnek is jobb🌍 főleg, hogy a rajtalévő csillámpor is műanyagmentes. A Lushban nem minden vegán, de ha #neked, vagyis pucér, vegán termékeket kerestek náluk, akkor biztosan találtok valami mókásat minden megajándékozottnak, amit nem biztos, hogy magának megvenne, de mégis rá jellemző, hisz hatalmas a választék.

Ez a vegán habfürdő hóember azért szuper, mert akár az igazi hó, ez is örökre elolvad és nem hagy maga után üres műanyag flakont. 🌍A karácsony a legszemetelősebb ünnepünk.  Nem csak felesleges ajándékok millióit, de felfoghatatlan mennyiségű csomagolást is generálunk ebben az időszakban. 🎁Ha tehetitek adjatok csomagolásmentes ajándékot és ne vásároljatok feleslegesen. Legszuperebb ajándék szerintem ,ha adományoztok a megajándékozott nevében egy szervezetnek, vagy én civil állatmentőknek szoktam, ha valakinek semmiképp nem elfogadható valamiért, hogy ne adjon ajándékot.


Varázslatos és kegyetlenségmentes Karácsonyt kívánok Mindannyiótoknak és remélem, hogy a recepetgyűjteménynek köszönhetően több vegán étel kerül az asztalaitokra és talán kevesebb állat szenved ennek köszönhetően a Szeretet Ünnepén.

Sokan követitek az utcáról mentett cicáim sorsát, Caki azóta már gazdis cica.


Vegán Farsang

$
0
0
A farsang, a bulik, lakodalmak, bálok, a karnevál és a nagy kajálások időszaka, mivel utána kezdődik majd a böjt, meg a tavaszi megújulás. Nem mintha én annyira vallásos lennék, csak szerintem érdekes, hogy ma már természetesnek veszik sokan, hogy az év összes napján húst esznek. Sőt, a szokásokat legtöbbször érvként hozzák fel a növényi étrend ellen, pedig több, hagyományosan húsmentes időszak is van az évben. A FARSANG vízkereszttől (jan.6.) húshagyó keddig tart (idén ez márc.5.) és közben van nekünk egy Bálint nap és egy torkos csütörtök is, úgyhogy gondoltam elkél egy habzsi-dőzsi, ünnepi receptsor.



Eljött a pillanat, hogy egy igazi farsangi fánk receptet mutassak Nektek, mert valljuk be, mára ez a szokás maradt meg leginkább a farsangból.

Vegán Farsangi Fánk:

- 50 dkg liszt
- 1 csipet só
- 1 csomag vaníliás cukor
- 5 dkg szoba hőmérsékletű margarin

- fél kocka friss élesztő (2,5 dkg)
- 2 evőkanál cukor
- 3 dl langyos növényi tejben felfuttatva

Összegyúrjuk, megvárjuk még megkel. Sodrófával óvatosan kinyújtjuk, lehetőleg ne trancsírozzuk agyon. Pohárral kiszaggatjuk és megvárjuk míg újra megkel. Végül mehet a bő olajba. (ha szalagosra akarjátok, akkor ez kb 2cm-nyi olajat jelent)

Anyukám házi baracklekvárja, meg persze porcukor is mehet a tetejére.



Vegán Forgácsfánk:

- 40dkg liszt
- 5dkg margarint elmorzsolunk benne (tejszármazék mentes legyen)
- 2 evőkanál porcukor
- csipet só, nagy csipet kurkuma
- 4 evőkanál szójajoghurt (vagy annyi, hogy jól gyúrható állagú legyen)

Ha összegyúrtátok a tálban, 10 percre dobjátok a hűtőbe, hogy visszakössön a margarin. Nyújtsátok ki, vágjátok kicsit vastagabb csíkokra, középen hasítsátok fel és egyszer fordítsátok át a lyukon. Bő olajba kell kisütni, 1 perc alatt megsül.

Házi rumos baracklekvárral és olvasztott csokival is tálalhatjátok, nagyon finom és kissé ropogós csemege. 



Mártogatós égetett fánk, trüffelkrémmel/ churros a spanyolok fánkja:

Mindét fánk hagyományos égetett tésztából van, csak annyi a különbség, hogy a churrosba a végén tenni kell 2 lenmagtojással, így habzsákból kinyomható állagúvá válik.

Égetett tészta:

- 2,5dl víz
- 120 g margarin (tejszármazékmentes)
- nagy csipet só, kis kurkuma a színe végett
Ezt összeforraljuk és mehet bele;
- 150g liszt

Addig kell kevergetni, míg el nem válik az edény falától, ez az égetett tészta. Ha kész, leveszem a tűzről és ha langyosra hűlt kis "kukacokat" görgetek belőle. Ez egyébként baromi jó móka, gyerekkoromban is mindig kaptunk játszani tészta darbkát. Ha ti mégis nyomózsákból nyomták ki csillagcsővel, akkor habverővel keverjetek a tésztához 2 lenmag tojást (2 evőkanál lenmag, 8 ek meleg vízzel elkeverve szépen bezselésedik, ez a lenmag tojás).

Forró olajban kisütöm és porcukorba, vagy fahéjas porcukorba forgatom.

Vegán Trüffelkrém:

- olvasztott étcsoki
- kikeverem kis vegán tejszínnel (Meggle Decor az Auchanban és a Metroban kapható)

 Természetesen simán olvasztott csokival is isteni lesz. 



Habos Karneváli Forrócsoki
Színes, csillagos cukorkák, na ez kell a farsangi forrócsokihoz. Szerintem igazán karneváli hangulatot áraszt. A kedvenc növényi tejed melegítsd fel, majd dobj bele pár kocka étcsokit és édesítsd.

Színes szórócukorkáknál vigyázzatok, hogy ne legyen benne piros kármintetű színezék és fényezőanyagként shellak tetű vagy méhviasz.
Tejszínhabot nagyon ritkán használok, de forrócsokihoz muszáj. A legjobb, habbá verhető vegán tejszín, szerintem a Meggle Decor, így én ezt használtam.

Édes, forró, habos, vegán...imádom. 



Tudom, hogy nem mindenki fog nekiállni fánkot sütögetni, úgyhogy jöjjön egy igazi téli klasszikus. 

Vegán Mákos Guba:

Szikkadt kifli vagy zsemle kell hozzá, természetesen a vizes változatuk, hogy vegán legyen.

- kiolajozott sütőtálat
- cukros növényi tej (ha szeretnétek, hogy sárga legyen, kis kurkumát is tegyetek hozzá)> ebbe forgassátok a szikkadt pékárut
- szórjátok meg porcukorral elkevert darált mákkal bőven

Tipp: ha nincs mákdarálótok, vagy növényi tejetek, akkor a cukros mákot öntsétek fel vízzel és botmixerrel készítsetek belőle máktejet. A máktej fincsi, ebben az esetben leszűrni sem kell, csak borítsátok az egészet a tepsibe helyezett kiflikre.

A tetejét megszórhatjátok vaníliás cukorral, én most vaníliás és karamellás Monin sziruppal locsoltam meg, de tejszármazékmentes margarint is tehettek a tetejére, hogy ropogósra süljön a sütőben. Akkor van kész, ha illatozik és a teteje ropogósra sült.

A végén szójatejjel hígra főzött, vaníliás pudinggal öntöm le.




Ha olajban fánkot sütni nincs kedvetek, de mégis valami kelttésztás finomságot ennétek.

Aranygaluska Vaníliasodóval:

- 50dkg liszt
- 2 kanál porcukor
- 2 csipet só
- 1 csipet kurkuma
- 2-3 kanál kókuszzsír vagy margarin

- 1 kocka élesztőt felfuttatni
- csipet cukor
- 3 dl langyos víz

Ha összekevertétek a hozzávalókat és összegyúrtátok a felfutott élesztővel is, akkor várjátok meg míg megkel, majd kanállal szaggassátok ki és mártsátok a galuskákat olvasztott kókuszzsírba vagy margarinba. A sütőtálban várjátok meg míg kicsit újra megkel.

Szórjátok meg:
- cukros darált dióval (bár én az ALDIS dejót használom, mert nagyon szeretem)


Vaníliasodóhoz főzzetek egy híg, vanílás pudingot növényi tejből, ha zsírosabb öntetet szeretnétek keverjetek hozzá fél kocka vegán margarint.



A farsang nem csak a fánkok, de a bulik időszaka is, így gondoltam mutatok egy egyszerű, party falatka ötletet, amit bevihettek az ovis farsangra, vagy a céges buliba is.

Töltött Kosárka:

A legtöbb leveles tészta vegán, így könnyű dolgunk van, azért persze csekkoljátok az összetevőket. Kiolajozott muffin formába nyomkodjátok a kis négyzetekre vágott leveles tésztát és innen már csak a fantázia szab határt a tölteléknek.

- olajon hagymát és gombát dinsztelek
- só, bors
- felöntöm növényi tejszínnek (zabtejszín, szójatejszín)
- aprított petrezselymet
- és füstölt tofut morzsolok bele végül (a Lidlben kapható füstölt tofu a kedvencem)

A tetejére vegán sajtot reszeltem. Violife vegán sajt a legtöbb bioboltban kapható már, de a sajtot akár le is hagyhatjátok, én is ritkán használok.


A Farsang a zsírosabb ételek időszaka, így gondoltam megmutatom, hogy még tepertőt is lehet készíteni vegánul, ha valaki erre vágyna. A Torkos Csütörtök pl. jó alkalom lehet, ilyen ételek kipróbálására.

Szójatöpörtyű/ Vajbabkrém / Tepertőkrém

Vegán töpörtyű: 

- szárított szójakocka (1 órára forró, fűszeres vízbe áztatva)
- nem kötelező fűszerezni, de mehet só, bors, vegamix, fokhagymapor, akár kis szójaszósz is
- ha megpuhult jól kinyomkodom és étkezési keményítőbe forgatom
- mehet a sütés olajban (én nem teljesen bőben sütöttem, a lényeg, hogy ropogós legyen)
- végül jól megsózom a ropogósra sült kockákat

Vajbabkrém:


Ezt akár a vaj alternatívájaként is használhatjátok szendvicsekhez.
- lemosom a fehér bab konzervet
- jó adag tahinit öntök hozzá (ez szezámmag paszta, de helyette olajat, vagy kókuszzsírt is önthettek hozzá)
- 1 citrom leve
- só
- 1 fej dinsztelt hagyma és 1-2 gerezd fokhagyma megy hozzá végül
- vízzel lehet hígítani turmixolás közben a megfelelő állagúra

Vegán Tepertőkrém:


- a maradék szójatöpörtyű (ha marad, de jobb ha többet süttök XD )
- 1 nagy kanál mustár
Ha ezt így viszi a gépetek, akkor hajrá, az én turmixomat ez kinyírta volna. Valószínűleg egy húsdaráló jobb erre a feladatra, ha nektek van.
Tettem még bele:
- olajat (mert elég szárazra/roppanósra sütöttem a töpörtyűt)
- szójatejet (mert kell folyadék a gépbe, de annyi olajat mégsem akartam)
- pirított hagymát és fokhagymát
- sót

Nem mixeltem teljesen krémesre, nem baj, ha darabos. Én a babkrémbe is mindig teszek félre a babból, hogy utólag hozzákeverjem. Próbáljátok ki, nagyon finomak és baromi olcsók, úgyhogy az egész ovis sereg szendvicseztetése sem taszít majd anyagi csődbe.



A Farsang az esküvők időszaka is volt hagyományosan, így nem meglepő, hogy a szerelmesek napja is erre az időszakra esik.

Vegán Valentin nap
Vegán Tiramisu

Kevés romantikusabb desszert létezik, mint egy lágy tiramisu, úgyhogy ez mindenképp topp desszert erre a napra. A kétszersült tökéletes választás babapiskóta helyett, mert úgy megpuhul, mint a piskóta, csak sokkal szebben szeletelhető a végeredmény.

Krémhez:
- 1 doboz selyem tofu (Rákóczi téri piac Ázsia boltjában veszem 340g)
- 10 dkg porcukor
- fél citrom levével összeturmixolom


- 2 dl Meggle Decor vegán cukrászhabot felverek (nem kell kő keményre, egy lágy hab is elég) /ez csak Metro és Auchan áruházakban kapható 1 l-es kiszerelésben, keressétek a DECOR feliratot, de ha nem tudjátok beszerezni Cocomass kókuszkrém is megteszi, mert ha jól lehűtitek felverhető

Keverjétek a lágy habot a tofus krémhez és már csak a rétegezés van hátra.

- 1 bögre kávé (ízlés szerint cukrozva)
- rum, rumaroma vagy nálam most épp kókuszos rum (Malibu)
A rumos kávéba forgassátok meg a
- kétszersült kenyérkéket (szinte minden boltban kapni ilyet)
A rétegek közt ne felejtsétek el megszórni
- holland kakaóporral

Nagyon szeretjük mert egyszerű, mégis különleges és mutatós desszert. 1 éjszakára tegyétek hűtőbe összeérni és a tetejét csak tálalás előtt szórjátok majd le holland kakaóval,  úgy lesz szép. 20x20 cm-es üvegtálba készült.


Nagyon szerettem a túrót mielőtt vegán lettem, ezért szoktam kölesből, vagy tofuból, "túrós" desszerteket készíteni.

Túrókrém Eper öntettel:

- 1 bögre köles
- 2 bögre vízben (fedő alatt, csipet sóval puhára főzve)
- 3 bögre növényi tej (nálam szója)
- 2 kanál kókuszreszelék (mert imádom, de kihagyható)
- 1 nagy citrom leve (és ha bio, akkor a héja is)
- 2 csomag vaníliás cukor
- édesítő/ cukor ízlés szerint

Ha megfőtt (szét kell főzni a kölest) botmixerrel kb a felét lemixelem, így kicsit kioldódik a keményítő, de még "túró"darabos marad. 

- mazsola vagy aszalt áfonya
- 1 blokk morzsolt, natúr tofu (ettől is "túrósabb" az állaga)
- szójatejföl (ha ezt nem tudtok szerezni, akkor tofutejföl >tofu vízzel és citromlével összeturmixolva)

Gyömbéres eper öntet:
Reszelt gyömbért tettem anyukám eperdzseméhez és kis vízzel is hígítottam, hogy szósz állaga legyen.

Tegyétek mutatós üvegekbe rétegezve és utána hűtőbe, mert a túrókrém hidegen az igazi.


Muffin színes cukorkákkal:

Szépen díszíthető kis sütemények, csak figyeljetek, hogy a szórócukor kármin, shellak és méhviasz mentes legyen, mert nem minden díszítő cukor vegán.

Vegán csokis muffin:

- 30dkg liszt
- 10dkg cukor
- 1 cs sütőpor
- 2 evőkanál holland kakaó
- csipet só

- 2 dl víz
- 1,5 dl növényi tej
- 0,75 dl olaj
A masszát adagoljátok margarinnal kikent muffinsütőbe és 180C-on süssétek, míg felemelkednek, utána tűpróbázzátok.

Vajkrém/ Főzött krém:

3 dl növényi tej (nálam szója)
1 tasak vaníliás pudingporal felfőzve

15 dkg margarin
10 dkg porcukorral habosra verni

Ha kihűlt a puding összekeveritek robotgéppel és babzsákba töltve, csillagcsővel díszítitek a muffinokat, mejd dekoráljátok a cukorkákkal. A krém ízlés szerint ízesíthető vaníliával, kókusszal, bármivel, vagy színezhető ételfestékkel, ha ahhoz van kedvetek.


A kelt tésztás receptek egyszerűek és olcsók, mégis rengeteg minden készíthető belőle, úgyhogy ha már úgyis elő az olaj a fánk sütéshez, nálunk mindig készül lángos is valamikor, mondjuk egy finom vegán babgulyás mellé.

Vegán Lángos:
- 50dkg liszt
- nagy csipet só
- 2 kanál olaj

- 4dl langyos víz
- pici cukor
- 1 kocka élesztő

A felfutott élesztőt gyúrjátok össze a lisztes keverékkel, hagyjátok megkelni és olajos kézzel nyújtások ki, majd dobjátok forró olajba és süssétek roppanósra mindkét felét. :)

Tofutejföl (ha nem tudtok beszerezni Dr Oetker növényi tejfölt, vagy szójajoghurtot):
- natúr tofu (morzsolva)
- citromlé
- só
- víz
- fokhagyma (kihagyhatjátok, de én mindenbe teszek, lángosnál 2 nagy gerezdet)

Vegán sajt:
A boltban kapható "növényi sajt" nem vegán! Tehéntejből van, csak növényi zsírral dúsítják, ezért "csúfolják" növényinek. Bioboltban kaptok Violife vegán sajtokat, de Tescoban, Auchanban is találtok többféle vegán sajtot.


Farsang vége- Húshagyókedd/ Nemzetközi palacsinta nap 

A Farsang vége, ismertebb nevén Húshagyókedd (ez idén már.5.) után kezdődik a 40 napos böjt, ezért ilyenkor használták fel a maradék tejet és tojást a háztartásokban, például palacsintához. A böjt minden állati eredetű élelmiszer elhagyását jelentette, bár manapság rengeteg engedménnyel élnek és sokan ezt már nem így ismerik. (Katolikus iskolába jártam, de nem vagyok vallásos, csak gondoltam megemlítem érdekességképp.) Ilyenkor tartják a Nemzetközi Palacsinta napot, ezért mutatom a kedvencem.

Gundel palacsinta:

Vegán Palacsinta:
Liszt, szódavíz, só, kurkuma a színe végett, szójatej és olaj. Pontosabb arányokat nem tudok, a pali mindig állagra készül, de annyit tanácsolok, hogy kevergessétek/ vagy pihentessétek egy kicsit, ettől kijön a glutén a lisztből és szépen összetapasztja.

Diós töltelék:
Darált dió, cukor és kevés szójatej, aztán mehet fél percre a mikróba, persze lábosban is felfőzhetitek.

Olvasztott étcsokival öntöttük le, kis szójatejjel vagy olajjal azt is lehet higítani, ha szeretnétek. Meggle Decor vegán tejszínnel díszítettem.


Jó étvágyat a finomságokhoz, ha valamit elkészítetek osszátok meg velem Facebookon, vagy Instagramon!

Hagyományos Vegán Húsvét- Ünnepi menü

$
0
0
Volt, hogy vegánként ki akartam hagyni a húsvétot, nyilván a jellege nem igazán passzol az életembe és mivel vallásos nem vagyok, így ez számomra nem okozna problémát. Főzőcskézni, ünnepelni viszont szeretek, enni meg mindenképp kell valamit, így végül a fél családi asztal vegán finomságokkal telik meg. Hús, tejtermék és tojás nélkül is szuper ünnepi fogásokat lehet összehozni, most megmutatom mi készül nálunk az ünnepi asztalra.


Ez az ünnep nálunk mindig a reggeliről szólt. A forró kakaó és az édes kalács a sós ételek mellé, ettől nem is szándékozok eltérni. A kedvencem a kalács helyett sütött gyümölcskenyér, amit biztosan készítek még, a kuglóf forma igazán megadta az ünnepi jellegét. A szójatejes kakaó tökéletesen helyt áll vegán tejszínnel is. Készítettem töltött zöldségtekercseket, veganézes kukoricát, medvehagymás krumplisalátát és tofutojáskrémet a rengeteg friss zöldség és kalács mellé. Könnyű, tavaszias ebédet, majd desszertnek sütöttem vegán túrótortát és készült egy kávészelet is. Remélem hasznos lesz ez a bejegyzés számotokra. Ti is osszátok meg kommentben a vegán húsvéti ételeiket, ha szeretnétek.

Természetesen idén is minden tejmentes, tojásmentes, húsmentes és vegán. 🐷🐾🐰


Kalács és vegán sonka

A két főatrakció nálunk sem hiányzott az asztalról, mert szerettem őket. A szójasonkát vettem, mivel régen sem én készítettem és több helyen kapható már szójás, vagy búzahúsos változat is, gyakorlatilag ugyan az a pác adja az ízét, de nem mindenkinél kötelező eleme az ünnepi asztalnak. A lényeg, hogy ezért nem kellett bántani állatokat, aki szeretne ilyet az be tudja szerezni. Arra figyeljetek, hogy sok torma tejszármazékot tartalmaz, olvassátok el az összetevőket választás előtt, ha azt ennétek a sonkához.





Egyértelműen a fonott kalács a húsvéti reggelik főszereplője. 🐰 Sőt gyerekkori emlékeimből idézve, mindig csak ezt az egy részét szerettem ennek az ünnepnek, a kalácsot, habos kakaóval reggelit. 🥞Sajnálom is, hogy csak ilyenkor állok neki sütögetni, a receptet jó szívvel ajánlom mindenkinek, mert nagyon finom.

Vegán Fonott kalács:
- 50dkg liszt
- 60g cukor
- 1 mk só
- 15 dkg margarin (tejszármazék mentes)
- 2dl növényi tejszín (én Meggle Decort használtam, úgyis van otthon ilyenkor a tejszínhabos kakóhoz)
- 1dl növényi tej (én szójatejet használtam)
- 2 dkg élesztő

Minden legyen szoba hőmérsékletű. A tálba mérjük a lisztet, elkeverjük a sóval és a cukorral, rámorzsoljuk a margarint. A közepébe mélyedést készítünk, ide öntjük a tejszínt és a tejet. Végül rámorzsoljuk a friss élesztőt.
Összegyúrjuk, dagasztjuk, fél órát kelesztjük, utána 3 részre osztjuk, összefonjuk, újra megkelesztjük, lekenjük Meggle Decorral a tetejét és 30 perc alatt 170°C-os sütőben megsütjük. Nem olyan bonyolult, mint ahogy hangzik, érdemes megsütni. 


Majonézes Saláták

Húsvétkor nálunk a friss zöldségek és a retek mellé mindig kerül majonézes saláta, ezt elég könnyű veganizálni, de azért álljon itt ez is egy ötletként.

Tojássaláta tofuból, medvehagymás krumpli és veganézes kukorica a kedvenceink. Az arany "tojásokat" ajándékba kaptam, ha engem kérdeztek nincs is klasszabb felnőtt csokitojás a bonbonmeggynél. 


Öntet:
Ez egységes, így egyszerre kevertem ki. 
- Aldis tojásmentes majonéz (korábban tettem fel házi veganéz receptet, ha kell valakinek, de én nem pöcsölök már ilyenekkel) 
- szójajoghurt (én natúr alprot használtam, mert úgyis tennék cukrot az öntetbe és ez volt akciós, de natúr joyát, vagy Dr Oetker növényi tejfölt is használhattok)
- 1 kanál mustár
- só, bors
- citromlé (ha még állítanátok az ízén)


Innen osszátok szét az alapot és lehet tovább ízesíteni, attól függően, h mi lesz belőle.


Tofutojássaláta:

- fél szárzellert nagyon apróra kockáztam
- 2 szál újhagyma vagy egy darabka póréhagyma
- tofu (én a Lidlből vettem szójaszószosat, de natúr is jó/ pálinkás pohárral szúrtam ki karikára, de kockázva is ugyan olyan finom  )
- kénes só (ettől brutál tojás íze lesz, de én sosem rajongtam érte, így kihagyom, tojásimádók viszont tegyék bele)
- a fenti öntetbe keverem ezeket és mehet a hűtőbe




Vegán medvehagymás krumplisaláta:

- héjában főtt, kockázott krumpli
- medvehagyma apróra szeletelve
- a fenti öntet és egy éjszaka pihenés kell még neki (extra só is kelleni fog a krumpli miatt)
- tálalás előtt lesózott lila hagymával díszítem

Majonézes kukorica:

- lemosom a konzerv kukoricát (de a fagyasztott is jó, csak azt előtte megfőzöm)
- 1 csomag aprított petrezselyem
- a fenti öntet (ebbe plusz borsot még teszek)


Töltött zöldségtekercsek 
Hogy virág vagy nyuszi formát rakosgattok ki, vagy egyből a szátokba pakoljátok az lényegtelen, így ünnepibb, de üvegtálba is sorakoztathatjátok, mindenképp nagyon fincsi, olcsó és egyszerű. 


"Sajtkrémet" vagyis tofukrémet egy botmixer segítségével pillanatok alatt összehozhattok.

- fél blokk natúr tofu
- 1 evőkanál sörélesztőpehely
- só
- citromlé ízlés szerint
- vízzel vagy szójajoghurttal hígítható, ha nem viszi a gép, de ha túltoljátok kifolyik a tekercsből és egy nagy letaposott virágoskert látványát fogja nyújtani.


Füstölt változat:

- fél blokk füstölt tofu (Lunter)
- só
- citromlé, víz
- fokhagyma, de én most medvehagymát használtam

Pár órára beteszem a hűtőbe, ott a szétturmixolt tofu szépen összeáll krémmé és csodásan tölthető. Szilárdulni fog valamennyit, de ha túlhígítottad ne várj csodát, akkor turmixolj hozzá plusz tofut, vagy Dr Oetker vegán tejfölt.
Többször is elkészítettem, volt, hogy körözöttel töltöttem és vegán zöldfűszeres "sajtkrémmel", ami gyakorlatilag, sűrű szűrőben, egy éjszakán át lecsöpögtetett szójajoghurt volt zöldfűszerekkel.


Tofukörözött:
- 1 blokk natúr vagy füstölt tofu morzsolva
- 1 Dr Oetker vegán tejföl
- só, örölt kömény
- fél fej nagyon apróra kockázott hagyma
- fél citrom leve


Répát és cukkinit zöldséghámozóval vékonyra szeltem. A felét grilltepsiben megpirított csíkosra, a másik része nyers volt, ez ízlés kérdése, nekem mindkét változat ízlik. Jégcsap retekből is szeltem, azt csak besóztam, hogy megpuhuljon és tekerhető legyen. Nagyon fincsi, de mivel imádom a tofut, akár elfogultnak is nyilváníthattok a témában...egyszer érdemes kipróbálni (én a fele krémet kikanalazom töltés közben). XD


Kalács helyett van, hogy gofrit és gyümölcskenyeret sütök. A gyümikenyér kuglófformába került és nem csak jól nézett ki, de nagyon omlós, de nagyon finom is. 

- 2 csésze liszt
- 1 csésze cukor
- 1 csomag sütőpor
- csipet só
- egy darabka reszelt gyömbér (de tőlem fahéj is lehet)

Ezt összekever és jöhet a nedves rész:

- fél csésze olaj
- 1 narancsos alpro szójajoghurt (kiegészítettem 1 csészére vízzel), de ha nincs joghurt akkor 1 csésze növényi tej vagy narancslé is megteszi
- 1 csésze aszalt gyümi és csonthéjas keverék darabolva
- 1 dobozka kandírozott narancs (Aldiban és Lidlben kapható)



Összeöntöm a száraz és nedves részt, de éppen csak összeforgatom egy villával, így omlós marad. Beöntöm a formába és közepes lángon 30 percig sütöm.

Tetejére a hagyományos citromlével elkevert porcukor máz került és pirított mogyival szórtam meg. Imádtam, ezt tényleg ki kell próbálnotok. 



Ebédre valami könnyű tavaszváró
Töltött gomba/ Sült retek/ Roppantott krumpli és Bordáskel (pak choy)

Töltött gomba:
A gombákat hámoztam, kiszedtem a tönkjüket, sóztam, borsoztam és belehelyezgettem őket egy tepsibe, ahol belekanalaztam a tölteléket. 
Töltelék:
- 1 nagy fej vöröshagymát olajon megpirítok
- 1 répa lereszelve
- 1 kisebb cukkini apróra kockázva
- só, bors, egyéb fűszer, amit szerettek
- végül belekevertem egy nagy csokor aprított, friss petrezselymet

A töltelék tetejére kanalaztam a korábban készített "sajtkrémből". (szójajoghurtot csepegtettem le egy szűrőben és összekevertem sóval és aprított snidlinggel), de vegán sajtot is reszelhettek rá.

Sült retek:
- megmostam, levelét leszedtem
- só, bors, citromlé, olaj keverékét öntöttem rá (sózzátok bátran különben vízízű lesz)
A retket és a gombát betoltam a sütőbe, míg sült elkészítettem a többit.

Roppantott krumpli:
Ezt nálunk mindenki imádja. A héjában főtt krumplit egy villával megroppantom, amitől darabokra esik. Jól megsózom és forró olajban kisütöm. Lehet bő olajban is, de én 2-3 cl olajat öntök a serpenyőbe és átsütöm minden oldalán a krumplidarabkákat.

Pak Choy/ Bordáskel:
Ezt a salátára emlékeztető zöldséget ilyenkor minden boltban kapni. Gyorsan elkészül. Én 4 cikkre szoktam vágni, de ha kisebbek elég csak elfelezni őket sütés előtt.
-szezámolajat melegítek / de bármilyen olaj megfelel
- 2-3 gerezd aprított fokhagyma
- kevés szójaszósz
-mehet bele a megmosott kel
Kicsit lefedem, hogy átpuhuljon, utána pedig fedő nélkül szép barnára pirítom és a pirítás vége felé megszórom szezámmaggal.
Egyszerű, olcsó, színes, nagyon finom, úgyhogy nincs kifogás, készítsétek el. 


Bounty csoki mousse, avagy a legfincsibb vegán csokihab, amit valaha ettem. 

Egy leszűrt fehérbab konzerv, vagy csicseri konzerv megmarad leve kell a csokihabhoz. Ezt nevezik egyébként aqafabának és kemény habbá verhető a tojásfehérjéhez hasonlóan. Konzerv gyűlölők használhatják a saját főzésből maradt főzővizet, de az macera, mert vissza kell forralgatni sűrűre.

Recept:
- 1 konzerv leve (én az Aldiban kapható nagy kiszerelésűt használom)
- 3 kanál porcukorral kemény habbá verve (csak eritrit volt itthon, szóval azzal is működik)

- 3 sor étcsoki
- 1 kanál kakaópor
- 1 evőkanál konzerves kókusztejjel felolvasztva (ezt ki is hagyhatjátok, ha nem szeretitek a kókuszt, de nem lesz nagyon érezhető csak zsírosabb/krémesebb állaga lesz tőle)

Ha felolvadt a csoki, óvatosan lehet belekeverni a felvert habot.  Ha türelmetlenek vagytok összeesik az egész, akkor max bevágjátok a fagyóba fagyinak.  Na szóval ha türelmesen kevergetitek mehet cuki pohárkákba 1 éjszakára a hűtőbe és kész is.  Olcsó, nem kell hozzá sok minden, de óvatosan a kavargatással, tapasztalatból mondom. 


Kókuszos- Citromos Túrótorta

Én sajttortát akartam készíteni tofuból, de az nem jött össze, viszont csodás túrótorta íze lett. Süssétek meg, imádni fogjátok, feltéve, ha szeretitek a túrót, meg a kókuszt, de kókusz utálók (ha léteznek) azt ki is hagyhatják. 

1. Készítsetek egy sűrű főzött krémet:
- 1 vaníliás pudingport főzzetek meg
- 2 dl szójatej (vagy más növényi tej)

Várjátok meg míg teljesen kihűl a puding, különben összekapja a krémet és csomós lesz.

2. Addig habosra keverjetek ki kézi robottal, de alacsony fokozaton:
- fél kocka margarint (én negyed kocka tejmentes margarint és negyed kókuszkonzervet használtam)
- 8 evőkanál porcukor (lelkiismeretetek szerint púpozzátok a kanalat  )

3. Jöhet a túrós krém, amit botmixeljetek össze:
- fél kocka natúr tofu 
- 1 bio citrom leve és héja (ha kezelt a citrom héja, ne reszeld bele)
- 1 evőkanál sörélesztőpehely (elhagyható)
- ha nem viszi a gép kevés szójajoghurtot tegyetek hozzá
- 3 kanál kókuszreszelék (ha szeretitek)

Ha a puding kihűlt keverjetek hozzá robotgéppel mindent, a margarinos krémet és a tofus részt is. Kóstoljátok meg, ha kell még cukor vagy citromlé, akkor most lehet ízlésre formálni a krémet.

Kenjétek meg vele egy kettévágott tojásmentes piskótát, vonjátok be, majd a szélét díszítsétek kókuszreszelékkel. Másnapra szépen szeletelhető kókuszos túrótortátok lesz. 


Tej és tojásmentes piskóta a szokásos:

- 20 dkg liszt
- 8 dkg cukor
- 1 cs. vaníliás cukor 
- 1 zacskó sütőpor
- 1 kk szódabikarbóna
- csipet só

- 1 citrom leve
- 2 dl langyos növényi tej
- 1,5 dl napraforgóolaj

Szárazat kikeverem, hozzáöntöm a nedves összetevőket, 180°C 30perc és már kész is. 


Kávészelet csokis piskótával

Krém:
Most is főzött krémet készítettem, csak habzsákból nyomtam a piskóta tetejére. 
- 1 cs vaníliás pudingpor
- 4 dl szójatej (vagy más növényi tej)
Megfőz és kihűt teljesen.
- 20dkg margarin
- 15dkg porcukor
- 1 evőkanál őrölt kávé
Habosra keverem és a kihűlt pudinghoz öntöm. Megkenem a piskótát, a maradékot beteszem a habzsákba és kidíszítem vele a sütit. Az oldalát pirított, aprított mogyoróval szórtam meg.
Tej és tojásmentes csokis piskóta:
- 30dkg liszt
- 10 dkg cukor
- 1 cs sütőpor
- 3 evőkanál holland kakaó
- csipet só
- 2 dl víz
- 1,5 dl szójatej
- 0,75 olaj
Száraz összekever, nedves hozzáönt, 20X30cm tepsi, előmelegített sütő, közepes lángon 20 perc.



Vegán Gofri a Szülinapomra

- fél kocka margarin (tejszármazékmentes)
- 8 evőkanál porcukor (lelkiismeretekre bízom, mennyire púpozzátok meg  )
- 1 bio citrom leve és héja (ha kezelt héjú, akkor ne reszeljétek bele)
- 1 csomag vaníliás cukor
Ezt habverővel keverjétek ki és fokozatosan adagoljatok hozzá:
- 12 evőkanál liszt
- 3 evőkanál étkezési keményítő
- 3 dl szójatej (vagy más növényi tej)
- 1 csomag sütőpor

Én nem olajoztam ki a sütőt, mert az enyémbe nem ragad bele egyáltalán (Lidlből van). Ez egy puha gofritészta, az alja enyhén ropogós, nekünk nagyon ízlik. Ha szeretnétek csipet kurkumát tegyetek bele a színe végett.

Öntet:
A pudingport csak 4 dl növényi tejben főztem, hogy ne legyen folyós a krém. A feltét ezúttal szójatejes csokipuding, vegán mogyorókrém, mogyoróvaj és karamellszirup, szójatejes vaníliapuding és eper.<3

Badacsony- Remélem idén is ilyen csodás teraszon reggelizős idő lesz.


Idén húsvét hétfőre esik a szülinapom, a gofri pedig tökéletes vegán szülinapi reggeli. De ami ennél sokkal fontosabb, hogy ez a nap a Föld Napja is, amit minden évben április 22-én szerveznek, az üzenete természetesen egész évre szól. A veganizmus egy állatjogi mozgalom, de az én életemnek szerves részévé vált a környezetvédelem, ezért ez a nap is közel áll a szívemhez. 
29 éves leszek.


A Föld napja mára a legnagyobb önszerveződő, környezeti megmozdulás Magyarországon. 
Cselekvő ünnep, amely mindnyájunk jövőjéről szól. A növényi étrend pedig egy hatalmas előrelépés az ökolábnyomotok csökkentésében és remélem sikerült megmutatnom, hogy még  ezt a húsos ünnepet is simán lehet veganizálni.

:)
dd

Ez idei Húsvéti finomságokat Facebokkonés Instagramon fogjátok először látni, így, ha kíváncsiak vagytok rá, kövessetek ezeken a platformokon is. Ha pedig megmutatnátok mit hozott idén a vegán nyuszi, azt a csoportban megtehetitek.

7+1 egészséges öntet a dietetikustól

$
0
0
Mit önts a salátádra? Mibe tunkold a zöldséghasábjaid? Mivel tedd szószosabbá az ételeid, hogy azok közben egészségesek, vagy akár diétásak maradjanak?

Magyarvári Szilvi dietetikus, kedvenc olajmanetes, tejmentes szószait osztom most meg veletek, hogy az a saláta valóban egészséges és finom legyen.


Bazsalikomos eper szósz: 2 adag
Eper: 4 marék (~ 480 g)
Friss bazsalikom: kb. 10 - 12 levélke
Az epret megtisztítjuk, negyedeljük, majd lassan pici vízzel elkezdjük lassú tűzön főzni, amíg sűrű, kissé ragacsos lesz. Mikor elkészült, beletépkedjük a friss bazsalikom leveleket és turmixoljuk.



Kesu tejföl: 2 adag
Kesudió: 15 g
Citromlé: 1-2 tk. (~10 g)
Sörélesztő pehely: 1-2 ek. (~10 g)
Só, fokhagyma por: ízlés szerint
Víz: 30 ml
A hozzávalókat turmix, vagy aprító gépben egyneműsítjük.


Narancsos - balzsamecetes öntet: 2 adag
Narancs: 1 db leve
Fokhagyma: 1 pici gerezd
Balzsamecet: 3 ek.
Só, őrölt feketebors: ízlés szerint
A hozzávalókat jól kikeverjük egymással.


Tofu tejföl: 5-7 adag
Tofu: 200 g (selyemtofuból finomabbat, krémesebbet készíthetünk)
Citromlé: 4 tk.
Sörélesztő pehely: 2 ek.
Só: ízlés szerint
Víz: 60 ml
A hozzávalókat turmix, vagy aprító gépben egyneműsítjük.


Citromos tahini szósz:
Tahini: 4 ek. (százammag paszta)
Frissen facsart citromlé: 2 tk.
Fokhagyma: 1 gerezd zúzva
Víz: 3 ek.
Őrölt kömény: 1-2 csipet (opcinális)
Só, őrölt feketebors: ízlés szerint
A hozzávalókat habverővel jól kikeverjük.


Koriander - lime dressing: 1 adag
Korinader zöld: 1 nagy marék
Fokhagyma: 1 pici gerezd
Lime: 1 db leve
Király datolya: 1 db
Víz: 3 ek.
Só: 1 csipet
A hozzávalókat turmixgépben krémesre keverjük.


Mogyoró szósz: 2 adag
Földimogyoró (sótlan): 1 bögre (~ 70 g)
Szójaszósz: 2 ek.
Citromlé: 2 ek.
Kókusztej: 1 ek.
A hozzávalókat turmixgépben krémesre keverjük. Pici vízzel higíthatjuk tetszőleges sűrűségűre.

+1 Főzni kell, de megéri, mert utána nem csak mártogatósnak, de akár tészta szósznak is használhatjátok.

“Sajt” szósz:
Burgonya: 8 közepes db (~ 600 g)
Sárgarépa: 4 közepes db (~ 300 g)
Főzővíz: 200-300 ml +
Só: 2-3 tk. (~ 10-15 g)
Citromlé: 20 ml
Mustár: 2 ek. (~ 40 g)
Sörélesztőpehely: 1 bögre (~ 50 g)
Fokhagymapor: 2 tk.
Fűszerpaprika: 2 tk. (édes és füstöltpaprika felesben)

A burgonyát és a sárgarépát megtisztítjuk, feldaraboljuk és feltesszük főni annyi vízzel, ami ellepi és megsózzuk. Amíg megfőnek, egy tálba kimérjük a többi hozzávalót. Amikor megpuhult a répa és a krumpli is, leszűrjük úgy, hogy a főzővizet felfogjuk valamiben. Ezután hozzákeverjük a kimért ízesítőket és felöntjük annyi főzővízzel, hogy tetszőleges sűrűségű szószt kapjunk.


A szószokkal óvatosan bánj! Bár mindegyik feldolgozott olaj mentes, a magokat tartalmazókkal még így is gyorsan meghaladhatjuk a napi szükséges zsíradékbevitelünet! A salátákra, tálakra 2-3 evőkanállal tegyél belőlük!


Miért hozzáadott olaj és tejmentes?

Ma már klinikai tanulmányok bizonyítják, hogy az alacsony zsírtartalmú, teljes értékű növényi étrend alkalmazása elősegíti a fogyást, csökkenti a vércukorszintet, a magas vérnyomást, a koleszterinszintet, valamint képes visszafordítani inzulinrezisztenciát; tehát megoldást kínál a legtöbb népbetegségre. Szilvi azért kezdett el teljes értékű növényi táplálkozással foglalkozni és hozta létre a “Béke a tányéron” nevű oldalt, hogy mutasson egy olyan alternatívát, amivel egészségesebben, tudatosabban, fenntarthatóbb módon táplálkozhatunk, és persze közben finomakat ehetünk! Köszönet neki, hogy megosztotta velünk ezeket a fantasztikus, egészséges recepteket.



Ha többet szeretnétek megtudni erről az étrendről, vagy dietetikus segítségére van szükségetek, keressétek bizalommal Magyarvári Szilvit > bekeatanyeron@gmail.com

Ha pedig ilyen fantasztikus ételfotókra van szükségetek valamilyen projekthez, mint a fentiek, akkor szeretettel ajánlom Sipos Nórát> noraspiration@gmail.com


További vegán receptek, tippek, a Facebook oldalon>
TudatosMetropolita

Kommentben írjátok meg, melyik volt a kedvenc öntetetek és ha tetszett, ne felejtsétek el megosztani a bejegyzést. <3


7+1 szezonális recept Mentesen

$
0
0
Fontos, hogy szezonális ételeket készítsünk. Nem csak azért, mert ilyenkor a legolcsóbb és legfrissebb az adott alapanyag, hanem mert ezzel sokkal kisebb környezeti terhelést okozunk. A következő receptek nem csak szezonálisak, de többségében helyi alapanyagokat tartalmazó, hagyományos receptek, ezzel is csökkentve a szállításból fakadó környezeti terhelést. Ráadásul mind állati eredetű összetevő mentes, vegán receptek,  hisz az állatipar az egyik legfenntarthatatlanabb iparágunk.

Szerencsés vagyok mert a mamám kertjében ez mind megterem, de ilyenkor a boltok polcain is rengeteg a magyar áru, csak figyeljétek a származási helyet a rekeszeken és vigyetek saját szatyrot a vásárláshoz. Én minden boltba viszek saját szütyőt és sosem szóltak érte. 

Rántott cukkini, petrezselymes újburgonyával

Mi lehetne szezonálisabb ilyenkor a cukkininél? Nálunk rengeteg hatalmasra nőtt példány is akad. Vékonyan szeletelve, frissen rántva szeretjük a legjobban.
Panírozni nem nehéz tej és tojásmentesen, csak a tojásos fázist kell lecserélni növényi tejjel vagy vízzel elkevert csicseriborsóliszt-, vagy búzaliszt keverékére.

- liszt
- növényi tejes, csicserilisztes híg massza
- zsemlemorzsa
A friss uborkasalit vagy a kovászos uborkát ne felejtsétek mellőle.

Sörtésztás bundát is készíthettek mellé, ha nincs kedvetek a panírozgatáshoz.
- sör vagy ásványvíz
- pirospaprika, só
- csicseriborsóliszt vagy búzaliszt

Így ránthattok hagymakarikát, vagy bármilyen más zöldséget is.

Gyümölcsleves - Potyogtatós gyümölcsös piskótával

A meggy ilyenkor igazán szezonális alapanyag, gyümölcs levest pedig hagyományos módon készítek belőle, csak növényi tejjel.

- víz, fahéj, szegfűszeg, citromkarika > felforralom
- egy csomag vaníliás pudingport elkeverek kevés növényi tejjel csomómentesre és a fűszeres léhez adom
- mehet bele a meggy és bármilyen más gyümölcs
- felöntöm annyi növényi tejjel, hogy ellepje
- ha felforrt leveszem a tűzről és ízlés szerint mehet hozzá cukor, majd megvárom míg teljesen kihűl
- tálaláskor friss epret és málnát szórok bele, ha van/ ha nincs, akkor növényi tejszínhabbal és pirított mandulával tálalom

Meggyes potyogtatós piskóta
Piskóta:

20 dkg liszt
8 dkg cukor
1 csomag sütőpor
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 citrom leve
1,5 dl napraforgó olaj
2 dl szoba hőmérsékletű növényi tej (szójatej)
Kézi robotgép habverőjével 2 perc alatt csomómentesre keverem és mehet is a sütőpapíros tepsibe. Előmelegített sütőben kb 180°C-on 20-30 percig sütöm. Tűpróbázzátok, gáz és villanysütőben is működik.

Ha azt akarjátok, hogy a gyümölcs ilyen szépen a tetején maradjon, akkor 3-4 perc sütés után potyogtassátok csak bele a magozott meggyet. Természetesen eperrel és málnával is működik, kinek mi terem otthon, vagy épp mihez jut hozzá frissen.

Epres változat, de málnával/ribizlivel is mesés.

Lecsó tofutojással

Egyértelmű, hogy a tojásos lecsó igazi nyári kaja. Egyszerű és tökéletes, nem is fárasztanák senkit a recepttel. Ha kész a hagymás, paprikás, paradicsomos csoda, akkor morzsoljatok bele egy blokk natúr vagy füstölt tofut, szórjátok meg kurkumával és forgassátok össze. Senki meg nem sejti, hogy valamit kicseréltetek benne. 


Rántott karfiol- rozmaringos burgonyával

A panírozás lépéseit már leírtam a cukkininél, most tegyetek szezámmagot a zsemlemorzsába, attól még finomabb lesz. Ha már karfiol szezon van használjátok ki és karfiol levest is készítsetek.


Vegán tartármártást és/vagy "tejfölös" uborkasalit is tálaljatok mellé. Én ezeket a Dr Oetker vegán tejföléből készítem. A tartárhoz, Aldis tojásmentes majonéz, a vegán tejföl, só, bors és porcukor kerül.


Meggyes/ cseresznyés rétes

Ilyenkor annyi a meggy és a cseresznye, hogy muszáj valamibe "belerejteni". Én ezt nem bonyolítom túl, a kész leveles tésztába szoktam tölteni a kimagozott gyümölcsöt. Megszóróm kristálycukorral és zsemlemorzsával, feltekerem, tetejét olajjal megkenem és mehet is a sütőbe.

Tálaláshoz porcukor, háttérnek a meseszép Badacsony.
Töltött paprika

Ha a lecsót már unjátok, akkor a sok friss passzírozott paradicsomból és gyönyörű paprikából készítsetek töltött paprikát. Senki nem mondta, hogy csak hússal lehet megtölteni a paprikákat, igazából bármilyen zöldséget is keverhettek a rizs mellé, de én ebből is a hagyományos ízvilágút szeretem. 

- darált szójagranulátumot beáztatok, ha megpuhult kinyomkodom és lepirítom olajon, sóval, sok borssal
- ezt a kifőtt rizshez keverem
- végül adok hozzá 2 kanál lenmagot vagy búzasikért, hogy jól összetapadjon (ha ezek nincsenek liszt is megteszi)

Betöltöm a paprikákat, adok egy szelet zellert a paradicsomléhez ízesítőnek, majd megfőzöm benne a megtöltött paprikáimat. Végül lekapcsolás után cukorral édesítem a paradicsomos alapot. 


Szilvás gombóc

Nemsokára itt a szilva szezon is, úgyhogy ezt a krumplis gombócot ilyenkor érdemes elkészíteni, egyébként én is a mirelit változatot használom, hisz az is vegán, de évente egyszer azért megéri a tésztázás. 


Kb 1kg főtt burgonyát áttörünk, majd hagyjuk kihűlni. A burgonyához keverjük a  kb 300g lisztet, 30g margarint vagy olajat, egy csipet sót, és alaposan összegyúrjuk. Ha ragad, adhatunk még hozzá lisztet. Lisztezett deszkán kb. 5 mm vastagra kinyújtjuk, és 6x6 cm oldalú négyzetekre vágjuk. Minden négyzet közepére fél szem fahéjas cukorban megforgatott szilvát teszünk. A tésztacsúcsokat összecsípjük és a két tenyerünk közt gombóccá sodorjuk. 


Forrásban levő vízbe tesszük a gombócokat, megvárjuk amíg a víz felszínére felemelkednek, és további 3-5 percig főzzük. 
Aldiban kapható ez a vegán tejföl, amiből a szószokat/öntetek készítem.
Közben megpirítjuk a zsemlemorzsát. A gombócokat lecsepegtetjük, és megforgatjuk a  cukorral elkevert zsemlemorzsában. Tálaláshoz vaníliás szójajoghurtot, vagy citrommal és porcukorral elkevert Dr Oetker vegán tejfölt teszek rá.


+1 Grill zöldség

Ez elég tág fogalom, de gyakorlatilag bármi, ami a kertben megterem, vagy a boltban szezonálisan beszerezhető, az alkalmas a grillezésre. Én hagyományos grillfűszer keverékeket szoktam használni a pácoláshoz. Van hogy betolom a sütőbe a színes kavalkádot, van, hogy a kerti grillen sütögetjük meg.

- cukkin, padlizsán
- répa, újburgony (előfőzve)
- paprika, kukorica
- karfiol, cékla (előpárolva)

Ha úgy gondoljátok, hogy a grillzöldség mellé kell még valami, akkor fokhagymás, szójaszószban páccolt, szójaszeleteket is süthettek mellé. 
- beáztatom, majd ha megpuhult kinyomkodom a szójaszeleteket
- pác: olaj, 3 gerezd zúzott fokhagyma, szójaszósz, pirospaprika, grillfűszer


Tzatzikit készítek mellé a már említett vegán tejfölből, vagy egy jó kis lencsesalátát dobok össze újhagymával, petrezselyemmel és balzsamecettel.

Ebben az időszakban még a szokásosnál is könnyebb növényi étrendere váltani, hisz tele vagyunk friss alapanyagokkal, új zöldségekkel, ízes gyümölcsökkel. Ha még nem próbáltátok kiszámolni az ökológiai lábnyomotokat, most csekkoljátok le, mert nagyon sokat visszavehettek belőle vegán ételek készítésével.

A fotók hátterében a mesés Balaton Felvidéket láthatjátok. Őrizzük is meg az  gyönyörű ilyen természeti kincseinket.

Még több recept és tipp a Facebook oldalon
Tudatosmetropolita>

Egyszerű receptek böjti időszakra

$
0
0
Ma kezdődik a karácsonyt megelőző, 40 napos böjt. Ezzel a receptgyűjteménnyel azoknak szeretnénk segíteni hétről-hétre, egyszerű receptekkel, akiknek nehézséget okoz a húsmentes étrend ebben az időszakban. A receptek akár szigorú böjtölőknek is megfelelnek, hisz nem tartalmaznak állati eredetű alapanyagokat, így egy tiszta étkezés segíthet minket ebben az időszakban. 


Fűszeres karfiol pakora : TudatosMetropolita

A rántott karfiol alternatívájaként hoztam nektek ezt az ételt. Egyszerűbb és gyorsabb a hagyományos panírozásnál és változatosan variálható a fűszerezéssel. A pakora olyasmi, mint nálunk a párizsi bunda.


- 200g liszt (csicseriborsólisztet használjatok, de ha ez nincs, akkor búzaliszt is megteszi)
- fűszerek (paprika, kurkuma, fokhagymapor, só, csilipehely és a saját kedvenceitekkel még gazdagíthatjátok)
- kb 200ml víz (annyi, hogy vékonyan a kanál hátuljára tapadjon a massza)
Ebbe a lisztes, fűszeres masszába mártjuk a kicsit megpárolt karfiolrózsákat (vagy tetszőleges zöldségeket), aztán a forró olajba dobjuk és amint aranybarna már kész is.

Paszternákos, vagy sütőtökös krumplipürével és hagymán pirított gombával tálaltam. A pürét csak a saját főzővizével, esetleg kevés margarinnal, vagy olajjal habosítom.


Bármilyen zöldséget kiránthattok így. A csicseriborsóliszt gluténmentes alapanyag, így ha azt használjátok gluténmentes is az étel. Ha nem szerettek bő olajban sütni, akkor sütőben, kiolajozott tepsiben is kisüthetitek.


Egyszerű Vöröslencse Ragu: NoraSpiration

Az első recept, amivel Nóra készültem nektek, egy egyszerű lencseragu. Ehetitek ebédre, vagy vacsorára; rizzsel, tésztával, akár salátával is tökéletes. A vöröslencse áztatás nélkül is pillanatok alatt megfő, így ez is egy gyorsan elkészíthető étel.

A pontos receptet a fotóra kattintva találjátok.


Fonott tészta paradicsomos babbal: Cruelty-free Beauty

Anita receptje egy  babos, paradicsomos, fűszeres, fonott leveles-tésztás étel. Ebben a fogásban az a legjobb, hogy elképesztően egyszerű, gyors, mégis mutatós és finom. Ráadásul más fűszerezéssel és más zöldségkombinációval teljesen megváltoztatható és személyes ízlésre szabható az ízvilága.

A pontos receptet a fotóra kattintva találjátok.

Karácsonyig, minden pénteken új, böjt alatt is fogyasztható étel-válogatással készülünk nektek Nórával és Anitával. Addig is böngészhettek, a korábbi, vegán receptek között Facebookon>



Egyszerű receptek böjti időszakra

$
0
0
Elkezdődött a karácsonyt megelőző, 40 napos böjt. Ezzel a receptgyűjteménnyel azoknak szeretnénk segíteni hétről-hétre, egyszerű receptekkel, akiknek nehézséget okoz a húsmentes étrend ebben az időszakban. A receptek akár szigorú böjtölőknek is megfelelnek, hisz nem tartalmaznak állati eredetű alapanyagokat, így egy tiszta étkezés segíthet minket ebben az időszakban. 


2. hét

Tökhús leves galuskával : TudatosMetropolita



Kezd egyre hidegebb és nyirkosabb lenni az idő, így ma egy erőlevessel készültem nektek, aminek nagyon hasonló íze van a húsleveshez, pedig csak a sütőtök húsa van benne. Nincs más dolgotok, mint pontosan ugyan azokat a lábos aljára pakolni, amit mindig is szoktatok, hús helyett pedig egyszerűen kaparjátok bele egy tök belsejét magostól. 



- répa- fehérrépa- kis darab zeller levéllel- fél karalábé- szelet kelkáposzta- 1 vöröshagyma egészben- gerezd fokhagyma- só, egész bors- paradicsom egészben- paprika egészben (ha szereted a csípőset egy erős paprika is mehet)- 1 tök vagy patiszon kikapart belseje ( végül le kell szűrni a lest és akkor úgyis kikerülnek belőle a magok)

Takarék lángon 1-2 órát gyöngyöztessétek, szedjétek ki a zöldségeket, szűrjétek le a levét és készen is van. Nem tettem bele semmi színezőt, nincs benne kurkuma sem, ilyen szép színe lett magától.

Én most galuskát főztem hozzá, de tojásmentes tésztával is tökéletes.


Galuska:

- kukoricadara vagy búzadara, esetleg apró szemű zabpehellyel keverve- a leves levéből amennyit felvesz- csipet só esetleg kevés kurkuma a színe végett
Szaggassátok lobogó, sós vízbe, vagy a levesbe, de attól kicsit zavaros lesz a lé végül, így külön vízben inkább ajánlom. De ne aggódjatok, tojás nélkül is szépen összeáll. Borsót is főztem mellé, hogy ezzel is gazdagítsam a levest. Ha megfáztok, vagy hiányzik ez a melengető íz, akkor készítsétek el mindenképp ezt a csodás leves.


Sütőtökös Pite: NoraSpiration


A második recept, amivel Nóra készült nektek, egy egyszerű pite, amihez már is felhasználhatjátok a leves elkészítéséhez használt, maradék sütőtököt.

Sós Palacsinta Kölessalátával: Cruelty-free Beauty


Anita 2. receptje egy sós, töltött  palacsinta. Ez egy szuper változatos és személyre szabható recept, mert más fűszerezéssel és más zöldségkombinációval teljesen megváltoztatható és ízlésre szabható, így többször is elkészíthetitek a héten.

A pontos receptet a fotóra kattintva találjátok.

Karácsonyig, minden pénteken új, böjt alatt is fogyasztható étel-válogatással készülünk nektek Nórával és Anitával. Addig is böngészhettek, a korábbi, vegán receptek között Facebookon>

Egyszerű receptek böjti időszakra

$
0
0
Elkezdődött a karácsonyt megelőző, 40 napos böjt. Ezzel a receptgyűjteménnyel azoknak szeretnénk segíteni hétről-hétre, egyszerű receptekkel, akiknek nehézséget okoz a húsmentes étrend ebben az időszakban. A receptek akár szigorú böjtölőknek is megfelelnek, hisz nem tartalmaznak állati eredetű alapanyagokat, így egy tiszta étkezés segíthet minket ebben az időszakban. 
3.hét

Meggyes Piskóta : TudatosMetropolita


Amíg nem volt ennyi engedmény a böjtben, addig bizony tiltott volt minden állati eredetű élelmiszer, így ma egy olyan piskótát hoztam nektek, ami ezek nélkül is tökéletesen működik, próbáljátok ki bátran. Hisz fagyasztott gyümölccsel is elkészíthető.

Piskóta tejtermék és tojás nélkül:

20 dkg liszt
8 dkg cukor
1 csomag sütőpor
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 citrom leve
1,5 dl napraforgó olaj
2 dl szoba hőmérsékletű növényi tej (szójatej)
Kézi robotgép habverőjével 2 perc alatt csomómentesre keverem és mehet is a sütőpapíros tepsibe. Előmelegített sütőben kb 180°C-on 20-30 percig sütöm. Tűpróbázzátok, gáz és villanysütőben is működik.

Ha azt akarjátok, hogy a gyümölcs ilyen szépen a tetején maradjon, akkor 3-4 perc sütés után potyogtassátok csak bele a magozott meggyet (ha fagyasztott, akkor előtte olvasszátok ki és csöpögtessétek le rendesen). Természetesen más gyümölccsel is működik, kinek mi terem otthon, vagy épp mihez jut hozzá frissen, hisz ilyenkor akár szilvával is elkészíthetitek, de ha van ribizlitek a fagyasztóban, akkor azzal is feldobhatjátok.


Krumplifőzelék Gombafasírttal: NoraSpiration


A harmadik recept, amivel Nóra készült nektek, egy tartalmas főétel, amit biztos mindannyian ismertek, de ő most feldobta egy különleges feltéttel, amit a húsos fasírtok alternatívájaként nyugodtan használhattok bármilyen főzelékhez.


Sós Pite: Cruelty-free Beauty


Anita 3. receptje egy gyönyörű, sós, töltött  pite. Ez egy szuper változatos és személyre szabható recept, mert mindenki a kedvenc zöldségeivel készítheti. Mutatós, mégis könnyen elkészíthető.

A pontos receptet a fotóra kattintva találjátok.

Karácsonyig, minden pénteken új, böjt alatt is fogyasztható étel-válogatással készülünk nektek Nórával és Anitával. Addig is böngészhettek, a korábbi vegán receptek között Facebookon>


Egyszerű receptek böjti időszakra

$
0
0
Elkezdődött a karácsonyt megelőző, 40 napos böjt. Ezzel a receptgyűjteménnyel azoknak szeretnénk segíteni hétről-hétre, egyszerű receptekkel, akiknek nehézséget okoz a húsmentes étrend ebben az időszakban. A receptek akár szigorú böjtölőknek is megfelelnek, hisz nem tartalmaznak állati eredetű alapanyagokat, így egy tiszta étkezés segíthet minket ebben az időszakban. 
4. hét

Csicseriborsó pörkölt tésztával : TudatosMetropolita

Pörköltet bármiből lehet készíteni, bár sokan csak a húsos változatát ismerik, pedig bármilyen zöldségből vagy hüvelyesből elkészíthető. Mindent a hagyományos módon csináljatok, ahogy szoktatok, csak hús helyett, most csicseriborsót használjatok. Ez sokkal hamarabb elkészül, mint a húsos változat.

- két  nagy fej hagymát olajon megdinsztelek
- 1 paprika és 2 paradicsom apróra vágva mehet hozzá 
- utána pirospaprika, só, bors, kömény (minden fűszer, amit a pörköltbe szoktatok) 
- végül egy nagy csicseriborsó konzerv (előtte leöblítem) 
- én most tettem hozzá egy doboz szeletelt gombát is
- felöntöm vízzel és ha megpárolódott
- behabarom- 1 evőkanál lisztet kikeverek fél dl növényi tejjel vagy vízzel és hozzáöntöm a pörkölthöz

Ha összeforr kész is, a végén megszórom petrezselyem zölddel. Durumtésztával tálalom (az tojásmentes), de rizzsel is tökéletes.


Vegyes Zöldségleves: NoraSpiration


A negyedik recept, amivel Nóra készült nektek, egy melengető zöldségleves a hideg napokra. Egyszerű, jól variálható és nagyon tartalmas.

Amerikai palacsinta: Cruelty-free Beauty


Anita 4. receptje egy édes palacsinta. Bizony, palacsintát tej és tojás nélkül is könnyedén süthettek ezzel az egyszerű recepttel, a tölteléknek pedig válasszátok a kedvenc lekvárotok mellé.


Karácsonyig, minden pénteken új, böjt alatt is fogyasztható étel-válogatással készülünk nektek Nórával és Anitával. Addig is böngészhettek, a korábbi, vegán receptek között Facebookon>


Vegán étterem lista 60+

$
0
0

Egy listával készültem nektek, hogy könnyen találjatok vegán helyeket, éttermeket, cukrászdákat, vagy akár ételrendelési lehetőségeket. Csak vegán kompatibilis helyeket gyűjtöttem össze, így a vegetáriánus helyek közül csak olyanokat, ahol bőven van vegán választék. Igyekszem abc sorrendbe rendezni, hogy könnyen megtaláljátok a helyek facebook oldalait egy kattintással, ha a nyitva tartásra, étel kínálatra vagy a pontos címre vagytok kíváncsiak.


Budapest - Vegán Helyek (45db)


A

Anjuna Ice Pops (5 helyen Budapesten, kézműves jégkrém, acai tálak, smoothie)

Atma Center (a Nemsüti szállít ide a vegán, gluténmentes kínálatából)

B

Belvárosi Legenda (vegán kocsma, söröző, koktél, Las Vegan's hamburgerek, vegán mexikói kaják)

D

Deli's Vegán Bisztró

É

Édes Élet Cukrászda (gluténmentes, szójamentes, cukormentes vegán sütik)

Édes Szonja - Vegán Tündérkonyha (cukrászda, tortarendelés)

Élelem Étterem Budapest (gluténmentes, cukormentes)

F

Falafel Sziget (egy teljesen vegán falafeles)

Fill Good (vegán pékség)

Flow Specialty Coffee Bar & Bistro (a kávézó részen van tehéntej, de az étlap full vegán)

G

Ganesha Vega Ételbár (vegán indiai, de itt magyaros vegán ételek is vannak)

Great Bistro (gluténmentes opciók)

Gelarto Bistro

H

Healthy Catering (vegán catering, 50 fő-ig, igény szerint gluténmentes, cukormentes, teljes értékű ételek dietetikustól) 


I

Istvánffi Veggie Burger (mekis vegán hambi feeling)

K

Kozmosz Vegán Étterem

L

Las Vegan's Allee (food truck) (kézműves hamburgerek, hambitálak)

Las Vegan's Corvin Plaza (kézműves hamburgerek, gm hambitálak, mexikói kaják)

Las Vegan's Karaván (food truck) (kézműves hamburgerek, hambitálak)

Las Vegan's Vegan Garden (food truck) (kézműves hamburgerek, hambitálak)

M

Madal Food (a kávézóban van tejtermék, de az étterem rész teljesen vegán)

Mennyország Szíve

Mishto

N

Napfényes Étterem (magyaros ételek, de nincs kávé és alkohol náluk)

Napfényes Cukrászat (bisztró, pékség, ebédmenü, sütik, biobolt)

Naspolya Nassolda (gluténmentes, cukormentes, nyers vegán cukrászda)

P

Popsi (kézműves pálcikás jégkrém)

Plantmilkyway (gluténmentes cukrászda)

R

RépaRetek (főleg ebédmenü kiszállítás, catering, de most már szombatonként tartanak vegán, korlátlan fogyasztásos eseményeket)

SZ

Szabad Bisztró (vegán kocsma és gastropub)

T

Tik-Tak Humnus

Tökmag Vegan Street Food (gluténmentes hamburgerek, szendvicsek és levesek)

tunki-tunki (a Szeglet- Közösségi térben találjátok, catering, szendvicskrémek)

V

VegaCity

Vega Life (ebédmenü rendelés)

Vegan Art Kitchen (ha sokan vannak ebéd időben a VegaCityben nézzetek át ide menüzni)

Vegan Sweet (cukrászda, tortarendelés)

Veganeria Vegán Bisztró (magyaros ételek, pizza, tészták, levesek, alkohol, jó adagok, jó ár-érték arány és már napi menü is van náluk)

Vegan Garden (vegán ételudvar a belvárosban, több vegán food truck, italpult, ha jó idő van szuper választás)

Vegan Love - Vegan Street Food (amerika stílusú óriás hambik, hotdog, salátapult, vegán gyros)

Vegażżi speciality pizzéria (Nápolyi pizza, fatüzelésű kemencében sütve)

Vexicana (vegán mexikói ételek, tortilla, levesek, burrito, büfékoccsi a Vegan Garden udvarán egész évben nyitva) 

X

96zen (vegán kínai büfé, pontosabban tajvani, a levesek és a főételek mellett van sushi is)

827 Kitchen Árpád híd (svédasztalos hely, magadnak szedsz és súlyra mérik, magyaros ízvilág, gm opciók)

827 Kitchen Kálvin (svédasztalos hely, magadnak szedsz és súlyra mérik, magyaros ízvilág, gm opciók)


Budapest - 100% Vegetáruánus helyek, vegán kínálattal (16db)


B

Bollywood india fast food bar

É

Édeni Vegán Étterem (egytálételek, levesek, főzelékek)

G

Govinda Csillaghegy (indiai étterem, de inkább spiri hely- Lélek Palotája)

Govinda Vega Sarok - Vegetáriánus Étterem

Govinda Vegetáriánus és Vegán Étterem - Vigyázó (indiai étterem)

H

hummusbar Alkotmány (vegetáriánus hummusbár)

hummusbar Hollán Ernő (vegetáriánus hummusbár)

Hummus Point (ételrendelés)

L

Levendula Kézműves Fagylaltozó (7 üzletük van a fővárosban, sok vegán fagyijuk van és jelölik is külön az íztáblákon)

M

Macska (kocsma, de van konyha, leves, szendvics, dahl)

N

Napos Oldal Vegetáriánus Étterem (vegán menü, kimérős hidegpult, sütemények, biobolt)

Nemsüti - a vega konyha Bisztró Hold

Nemsüti - a vega konyha Klauzál piac (ebédmenü és menü rendelés)

Nemsüti - a vega konyha Vega Ételbár Jászai

SZ

Szelence Café (ebédmenü, süti, kávé)

VegaKuckó Vegetáriánus Gasztrobár (étkezde, levesek, egytálétel, rakott ételek)


Vidéki Vega/Vegán Helyek (23db)


Balaton


Anjuna Ice PopsBalatonfüred (vegán, kézműves jégkrém, acai tálak, smoothie)



PAP wines Kisapáti/ Szent György-hegy (vegetáriánus, borászat)

VeganeetaHome Balatonalmádi (vegán étterem)

Debrecen


Kis Padlizsán (vegán étterem, gluténmentes opciók, süti)



Eger

Egri Govinda Étterem (vegetáriánus indiai)

Gödöllő

PURE. Coffee and more (kávézó, vegetáriánus)

Győr


ÉLelem Étterem Győr (vegán, gluténmentes, cukormentes étterem)

Vital Cafe & Bistro (vegán étterem, gluténmentes, menü, süti, kávé)

Kecskemét


Dharma Vegetáriánus Étterem (vegetáriánus indiai)

Pécs





Natur Ételbár (vegán, gluténmentes)

Puspa Konyhája (vegetáriánus indiai)

Sopron



Spájz Nyers Vegán Bisztró (vegán menü és süti)

Szeged

Szolnok


Dzsúzó (vegán menü, süti, szendvics, hambi, smoothie)

Szombathely


Élelem Étterem Szombathely (vegán, gluténmentes, cukormentes étterem)

Életkert étel- és desszertbár (vegán, gluténmentes, cukormentes, menü, süti, tortarendelés, pékáru)

Vác


Magora (vegán étterem)

Zalaegerszeg


ÉLelem Étterem Zalaegerszeg (vegán, gluténmentes, cukormentes étterem)


Remélem tudtam segíteni ezzel a listával nektek, ha pedig ennél sokkal szebben összeszedett oldalon szeretnétek látni a vegán éttermeket, akkor ajánlom a vegánváros oldalt (ott vegánbarát húsos helyek is vannak). Személyes tapasztalatokat, képeket, leírást, kritikát pedig találtok a TudatosMetropolita facebook oldalon #vegánkörkép hastegre szűrve. :) 

#vegánkörkép

Egyszerű böjti ételek, kezdő vegán receptek

$
0
0
Mától kezdődik a Húsvétig tartó, 40 napos nagyböjt. Ezzel a receptgyűjteménnyel azoknak szeretnék segíteni, akiknek nehézséget okoz a húsmentes étrend ebben az időszakban. A receptek akár szigorú böjtölőknek is megfelelnek, hisz nem tartalmaznak állati eredetű alapanyagokat. Régen a böjt minden állati eredetű élelmiszer elhagyását jelentette; manapság rengeteg engedménnyel élnek, így sokan ezt már nem is tudják, de szuper alkalom ez a növényi táplálkozás kipróbálására. 🌱🌱🌱
A böjti ételek egyszerű, olcsó receptek. Mutatok nektek pár könnyen elkészíthető fogást.


Tökhús leves galuskával : TudatosMetropolita



Kezd egyre hidegebb és nyirkosabb lenni az idő, így ma egy erőlevessel készültem nektek, aminek nagyon hasonló íze van a húsleveshez, pedig csak a sütőtök húsa van benne. Nincs más dolgotok, mint pontosan ugyan azokat a lábos aljára pakolni, amit mindig is szoktatok, hús helyett pedig egyszerűen kaparjátok bele egy tök belsejét magostól. 



- répa- fehérrépa- kis darab zeller levéllel- fél karalábé- szelet kelkáposzta- 1 vöröshagyma egészben- gerezd fokhagyma- só, egész bors- paradicsom egészben- paprika egészben (ha szereted a csípőset egy erős paprika is mehet)- 1 tök vagy patiszon kikapart belseje ( végül le kell szűrni a lest és akkor úgyis kikerülnek belőle a magok)

Takarék lángon 1-2 órát gyöngyöztessétek, szedjétek ki a zöldségeket, szűrjétek le a levét és készen is van. Nem tettem bele semmi színezőt, nincs benne kurkuma sem, ilyen szép színe lett magától.

Én most galuskát főztem hozzá, de tojásmentes tésztával is tökéletes.


Galuska:

- kukoricadara vagy búzadara, esetleg apró szemű zabpehellyel keverve- a leves levéből amennyit felvesz- csipet só esetleg kevés kurkuma a színe végett
Szaggassátok lobogó, sós vízbe, vagy a levesbe, de attól kicsit zavaros lesz a lé végül, így külön vízben inkább ajánlom. De ne aggódjatok, tojás nélkül is szépen összeáll. Borsót is főztem mellé, hogy ezzel is gazdagítsam a levest. Ha megfáztok, vagy hiányzik ez a melengető íz, akkor készítsétek el mindenképp ezt a csodás leves.


Csicseriborsó pörkölt tésztával

Pörköltet bármiből lehet készíteni, bár sokan csak a húsos változatát ismerik, pedig bármilyen zöldségből vagy hüvelyesből elkészíthető. Mindent a hagyományos módon csináljatok, ahogy szoktatok, csak hús helyett, most csicseriborsót használjatok. Ez sokkal hamarabb elkészül, mint a húsos változat.

- két  nagy fej hagymát olajon megdinsztelek
- 1 paprika és 2 paradicsom apróra vágva mehet hozzá 
- utána pirospaprika, só, bors, kömény (minden fűszer, amit a pörköltbe szoktatok) 
- végül egy nagy csicseriborsó konzerv (előtte leöblítem) 
- én most tettem hozzá egy doboz szeletelt gombát is
- felöntöm vízzel és ha megpárolódott
- behabarom- 1 evőkanál lisztet kikeverek fél dl növényi tejjel vagy vízzel és hozzáöntöm a pörkölthöz

Ha összeforr kész is, a végén megszórom petrezselyem zölddel. Durumtésztával tálalom (az tojásmentes), de rizzsel is tökéletes.


Fűszeres karfiol pakora 

A rántott karfiol alternatívájaként hoztam nektek ezt az ételt. Egyszerűbb és gyorsabb a hagyományos panírozásnál és változatosan variálható a fűszerezéssel. A pakora olyasmi, mint nálunk a párizsi bunda.


- 200g liszt (csicseriborsólisztet használjatok, de ha ez nincs, akkor búzaliszt is megteszi)
- fűszerek (paprika, kurkuma, fokhagymapor, só, csilipehely és a saját kedvenceitekkel még gazdagíthatjátok)
- kb 200ml víz (annyi, hogy vékonyan a kanál hátuljára tapadjon a massza)

Ebbe a lisztes, fűszeres masszába mártjuk a kicsit megpárolt karfiolrózsákat (vagy tetszőleges zöldségeket), aztán a forró olajba dobjuk és amint aranybarna már kész is.

Paszternákos, vagy sütőtökös krumplipürével és hagymán pirított gombával tálaltam. A pürét csak a saját főzővizével, esetleg kevés margarinnal, vagy olajjal habosítom.

Bármilyen zöldséget kiránthattok így. A csicseriborsóliszt gluténmentes alapanyag, így ha azt használjátok gluténmentes is az étel. Ha nem szerettek bő olajban sütni, akkor sütőben, kiolajozott tepsiben is kisüthetitek.


Cukorborsó leves galuskával


Olajon megpirítok 3 sárgarépát, majd hozzáöntök fél kg borsót. Kb 15 percig pároljuk együtt. Megszórjuk 1 ek liszttel és 1 ek pirospaprikával. Pici ideig pirítjuk, felöntjük a vízzel, sózzuk, puhára főzzük. Végén én cukrozom, de  sósan is ehetitek. A végén nokedlit szaggatok bele (víz. liszt, só).

Tócsni/beré: reszelt krumpli, liszt, só, bors, kurkuma. Kisütöm és vegán tejföllel megkenem.


Meggyes Piskóta : TudatosMetropolita


Amíg nem volt ennyi engedmény a böjtben, addig bizony tiltott volt minden állati eredetű élelmiszer, így ma egy olyan piskótát hoztam nektek, ami ezek nélkül is tökéletesen működik, próbáljátok ki bátran. Hisz fagyasztott gyümölccsel is elkészíthető.

Piskóta tejtermék és tojás nélkül:

20 dkg liszt
8 dkg cukor
1 csomag sütőpor
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 citrom leve
1,5 dl napraforgó olaj
2 dl szoba hőmérsékletű növényi tej (szójatej)
Kézi robotgép habverőjével 2 perc alatt csomómentesre keverem és mehet is a sütőpapíros tepsibe. Előmelegített sütőben kb 180°C-on 20-30 percig sütöm. Tűpróbázzátok, gáz és villanysütőben is működik.

Ha azt akarjátok, hogy a gyümölcs ilyen szépen a tetején maradjon, akkor 3-4 perc sütés után potyogtassátok csak bele a magozott meggyet (ha fagyasztott, akkor előtte olvasszátok ki és csöpögtessétek le rendesen). Természetesen más gyümölccsel is működik, kinek mi terem otthon, vagy épp mihez jut hozzá frissen, hisz ilyenkor akár szilvával is elkészíthetitek, de ha van ribizlitek a fagyasztóban, akkor azzal is feldobhatjátok.



Napi tippekért és receptekért kövessetek Instagramon>

Viewing all 85 articles
Browse latest View live